Advertisement

Küresel piyasalar iki merkez bankası başkanının açıklamalarıyla dalgalandı.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın tahvil getirilerinde son günlerde yaşanan gelişmelere yönelik verdiği mesajlar piyasaları tatmin etmeyince satışlar hızlanmıştı. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'dan gelen açıklamalar ise piyasaları bir ölçüde rahatlattı.

Diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının aksine resmi olarak getiri eğrisi hedefi rejimi uygulayan Japonya Merkez Bankası eğriyi dikleştirecek bir adım atmayacak. Kuroda, 10 yıllık getiri hedefinin hareket bandının genişletileceği spekülasyonu üzerine “Bunu yapmak ne uygun ne de gerekli” açıklamasını yaptı.

Japonya parlamentosunda konuşan Kuroda yüzde 0’lık getiri eğrisi hedefinin iki tarafına da 0,3 puanlık genişletme aşamasında olmadıklarını belirterek “Şu aşamada bu adım için daha fazla tartışma gerekiyor” dedi.

Tahvil getirilerinin yükseldiği bir ortamda Japonya Merkez Bankası’nın da getiri eğrisini dikleştirmekten kaçınması Powell ile kayba uğrayan riskli varlıkların kayıplarının bir kısmını toparlamasıyla sonuçlandı.

Perşembe gününü yüzde 1,3 düşüşle kapatan S&P 500’de vadeliler yeni işlem gününde bir ara yüzde 0,7 düşse de hareket sonrasında yataya döndü. Japon Topix endeksi de bir ara seans içinde yüzde 1 üzerine kadar geriledikten sonra kayıplarını sınırladı. Benzer şekilde Güney Kore Kospi ve Hong Kong Hang Seng de kayıplarını sınırladı.

Güne yüzde 0,2’ye kadar yükselişle başlayan Bloomberg Dolar Endeksi de yatay seyre döndü.

Powell'ın mesajları piyasaları tatmin etmedi

Fed Başkanı Jerome Powell tahvil piyasasında getirilerin sıçramasını takip ettiğini belirtirken bu piyasaya müdahale sinyali vermedi. Wall Street Journal webinarında konuşan Powell tahvil getirilerindeki son yükseliş için “Dikkatimi çeken, not almaya değer bir hareket” yorumunu yaptı. Powell “Hedeflerimize ulaşmamızı tehdit edecek düzeyde finansal koşullarda sürekli sıkılaşmaya yol açabilecek piyasa hareketlerinden endişelenirim” diye konuştu. Powell, konuşmasında kırılgan piyasaları, Fed’in desteğini çekmek için çok uzakta olduğun belirterek defalarca rahatlatmaya çalıştı. Sabırlı olacaklarını dile getiren Powell “Hedeflerimizden çok uzaktayız” değerlendirmesini yaptı.

Konuşma ile birlikte ABD 10 yıllık tahvillerde kayıplar arttı ve enflasyon beklentileri seans zirvelerine yükseldi. Tahvil piyasalarındaki yatırımcıların beklentileri Powell’ın özellikle uzun vadeli tahillerde alım yönünde bir müdahale sinyali ile piyasalara istikrar kazandırması yönündeydi.

Evercore ISI Başkan Yardımcısı Krishna Guha yayımadığı notta “Powell güvercin kalmayı sürdürüyor. Ancak tahvil getirilerinde daha fazla artıştan kaçınacak kadar güvercin değil” yorumunu yaptı.