Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

AB'nin 5 Aralık'ta yürürlüğe girmesi planlanan tavan fiyat uygulaması öncesinde AB ülkeleri tavan fiyat seviyesi konusunda anlaşmanın yollarını ararken Rusya'dan petrol sevkiyatları devam ediyor.

Politikacılar tavan fiyat konusunda anlaşamazsa, Rusya’nın ham petrolü belirlenen tavan fiyatın üstünden sattığı durumlarda Rus petrolünü taşıyan Avrupa menşeli gemilere sigorta yapılmayacak. Anlaşma olursa Rusya'dan sevkiyatlar duracak ancak Avrupa menşeli gemilerde Rus petrolünün taşınmasına izin verilecek, sigorta yapılabilecek.

Ancak Rusya'nın da tavan fiyat kararı alan ülkelere karşı satış yasağı getirerek misilleme yapmaya hazırlandığı, bu durumda sevkiyatların sert biçimde düşeceği ifade ediliyor.

Rusya'dan deniz yoluyla yapılan toplam sevkiyatlar 25 Kasım'da sona eren bir haftada 2,89 milyon varil arttı. Daha az volatil olan 4 haftalık ortalama ise günlük 3 milyon varile doğru gerilemeye devam etti.

Rusya'dan Çin, Hindistan ve Türkiye'ye yapılan sevkiyatlar da 25 Kasım'a kadarki 4 haftada 2,5 milyon varille yeni zirve yaptı. Bu rakam, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden önceki 4 haftanın 3,5 kat üzerinde.