Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) 2022 yılı 12 aylık prim üretimi sonuçlarını yayınladı.

Bloomberg HT'de yayınlanan TSB’nin üye şirketlerinden derlediği verilere göre, sigorta sektörünün Aralık sonu prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 123,2’lik büyümeyle 235 milyar TL oldu. Sektörün enflasyondan arındırıldıktan sonra 12 ay sonunda reel büyümesi ise yüzde 36 olarak gerçekleşti.

Verilere bakıldığında sağlık sigortası, kasko, zorunlu trafik sigortası, yangın ve doğal afetler ile genel zararlar branşları 12 ay sonunda üretimleriyle dikkat çeken branşlar oldu.

Yıl içinde en çok konuşulan zorunlu trafik sigortasında 12 ay sonunda 2021 yılına göre yüzde 147,1 oranında artışla 50.6 milyar TL prim üretimi oldu. Söz konusu branş reel olarak yüzde 50,4 oranında bir büyüme yaşadı.

Kaskoda da büyüme dikkat çekti. 12 ay sonunda bu branşta 2021 yılına göre üretim artışı yüzde 211.5 oranında yaşandı. Reelde de yüzde 90 gibi bir büyüme ile 44.5 milyar TL prim üretimi oldu.
Bu arada TSB katılım sigortacılığında 12 ay sonundaki verilerini de paylaştı. Üye şirketlerden derlenen verilere göre 2022 yılı Aralık sonu itibarı ile katılım sigortacılığında toplam prim üretimi 2021 yılına göre yüzde 120,4 artış ile 12 milyar TL’yi aştı.

Hayat dışı şirketlere bakıldığında Türkiye Sigorta 25 milyar lirayı aşan üretimle liderliğini 2022’de de korudu. Anadolu Sigorta 23,7 milyar liralık üretimle ikincilikte yer alırken, Allianz 22,3 milyar lirayla üçüncü oldu. Hayatta Türkiye Hayat ve Emeklilik 6,8 milyar lira ile liderliğini sürdürdü. Agesa 3,6 milyar lirayla ikinci, Anadolu Hayat Emeklilik 3,5 milyar lirayla üçüncü oldu.
TSB verilerine göre üretimin 204.1 milyar TL’lik kısmı hayat dışından gelirken, söz konusu tarafın büyümesi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 133,1 oldu. Enflasyondan arındırıldıktan sonra reel büyüme yüzde 42’ye yaklaştı. Hayat tarafında ise 12 ayda 30.9 milyar TL prim üretimi gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre buradaki büyüme yüzde 74,1 olarak kaydedildi. Reelde ise yüzde 6’lık büyüme gözlendi.

Pandemiyle birlikte ilginin yoğun olduğu sağlık sigortasında 12 ay sonunda yüzde 130 oranında bir artışla 30.1 milyar TL’lik prim üretimi oldu. Tamamlayıcı sağlıkta ise yüzde 199 oranında bir artışla 7 milyar 810 milyon TL prim üretimi gerçekleştirildi. Tamamlayıcı sağlıkta reel büyüme geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81,7 olarak kayıtlara geçti.

Benli: Sağlık sigortalarına teveccüh arttı

Programda, sigorta gündeminde öne çıkan başlıkları şöyle sıralandı:

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, sigorta sektörünün çalışmalarının ve fedakârlıklarının büyük bir teveccühle karşılandığını belirterek, bu yönde sağlık sigortası ürünlerinin de sağladığı koruma ve güvence konusunda farkındalığın her geçen gün arttığının altını çizdi. Benli, “Vatandaşlarımızın sektörümüze, ürünlerimize duyduğu güven ve belirsizliklere karşı kendisi, sevdikleri için oluşturduğu koruma kalkanını güçlendirme eğilimi sayesinde önemli sonuçlara ulaşıldı” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Eşdeğer yedek parça ve yeniden kullanılabilir parçaların sigorta sektöründe kullanılabilmesinin de yolunu açıyoruz” dedi. Böylelikle, hasar onarımında eşdeğer yedek parça ve yeniden kullanılabilir yedek parçalar sigorta sektöründe kullanılabilecek.

SEDDK, trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçınma hallerini düzenleyen Genelge yayımladı. Genelgeyle, hangi durumların trafik sigortası satmaktan kaçınma olacağına açıklık getirildi. SEDDK, genelgedeki şartlara uymayan şirketlere; trafik sigortasında veya tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden az, 30 günden fazla olmamak üzere geçici olarak durdurulabilecek.

AXA Türkiye CEO’su Yavuz Ölken, “Groupama'nın Türkiye operasyonlarını satın almamız sonrasında doğal olarak müşteri ve poliçe adetlerimizde gelişim bekliyor olacağız; ancak bu hedefi tüm çalışanlarımız ve acentelerimiz ile birlikte gerçekleştirebileceğimizi biliyoruz. Bu konuda yaratacağımız sinerjiden eminiz” dedi.

Sigorta sektörünün önde gelen şirketlerinden Anadolu Sigorta kayıtlı sermaye tavanını 700 milyon TL'den 3.5 milyar TL'ye çıkarıyor.

Allianz en değerli marka

Sigorta brokeri Aon’un raporuna göre, doğal afetlerin neden olduğu küresel sigortalı kayıpların 2022'de 130 milyar doları aştığı tahmin ediliyor, bunun başlıca nedeni ise sigorta açısından kaydedilen en maliyetli ikinci olay olan Ian Kasırgası. Toplam ekonomik kayıp ise 313 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Allianz, dünyanın en değerli markalarını belirleyen Brand Finance Global 500 listesinde en değerli 24’üncü marka seçildi. Marka değerini yüzde 20 artırarak 46,7 milyar euroya çıkaran Allianz, aynı zamanda dünyanın bir numaralı global sigorta ve varlık yönetimi markası oldu.