Advertisement

Beko Basketbol Ligi’nde 14. haftanın derbi maçında Anadolu Efes,  Caferağa Spor Salonu’nda konuk olduğu Fenerbahçe Ülker’i 83-90 mağlup etti.

Sarı Lacivertli ekibin seyircisiz oynama cezası nedeniyle tribünlerde kendilerine refakat eden bir kadınla birlikte 14 yaşını doldurmamış çocuklar mücadeleyi izlediler. Öte yandan Fenerbahçe Ülker'de sakatlıkları bulunan Ömer Onan ve Engin Atsür ile Ukic, Anadolu Efes'te de sakatlıkları süren Kerem Gönlüm ve Ermal Kurtoğlu ile İlievski mücadeleyi tribünden izlediler.

Karşılaşmada ilk hücum Anadolu Efes’ten gelirken ilk sayıyı Batista buldu. Fenerbahçe Ülker ise rakibine Bogdanovic  ile karşılık verdi. İki takımda karşılıklı basketlerle birbirine üstünlük kurmaya çalışırken üçüncü dakika 11-8 Sarı Lacivertlilerin üstünlüğü ile geçildi. Kerem Tunçeri’nin etkili oyunu ile üstünlüğü yeniden ele geçiren Anadolu Efes skoru 13-17 yaptı. Son bölümlere doğru savunmasını sertleştiren ve farkı açan Lacivert Beyazlı ekip son 2 dakikaya girilirken Barac’ın basketiyle farkı 10 sayıya çıkardı ve skor 19-29 oldu. Üstünlüğünü koruyan Anadolu Efes ilk periyodu 24-34 önde tamamladı. İkinci periyoda her iki takımda karşılıklı basketlerle başlarken 12. dakikayı Anadolu Efes 31-38 üstün geçti. Sinan Güler’in de basketiyle konuk ekip periyotta son 6 dakikaya 31-42 üstün girdi. Farkı kapatmak isteyen Fenerbahçe Ülker savunmasını serleştirirken Anadolu Efes ise dış atışlarla etkili olmaya çalıştı. Son 3 dakika 30 saniyeye ise Anadolu Efes 38-44 önde girdi. Oğuz Savaş ve Jerrels’ın etkili oyunu ile üst üste sayılar bulan Fenerbahçe Ülker skoru 44-48’e getirmeyi başardı. Devreyi 48-53’lük skorla Anadolu Efes üstün tamamladı.

Üçüncü periyotta etkili bir oyun sergileyen Fenerbahçe Ülker rakibi ile arasındaki farkı 2 sayıya kadar indirdi (54-56). Bogdanovic’in de 3 sayısı ile skor 57-58 oldu. Nefes kesen maçta rakibinin öne geçmesine izin vermeyen Anadolu Efes son beş dakikaya 59-62 üstün girdi. Emir’in basketiyle son 3 dakika 40 saniyeye girilirken Sarı Lacivertliler skoru 61-64’e getirdi. Zorlu maçta final periyoduna 67-71 önde girdi. Final periyoduna Fenerbahçe Ülker, Tomas’ın basketiyle başlarken Anadolu Efes ise rakibine Gökhan Şirin ile cevap verdi. 33. dakika geride kalırken Anadolu Efes yine Gökhan’ın 3 sayılık basketiyle skoru 72-77 yaptı. Jerrels’ın basketiyle Fenerbahçe Ülker farkı 1 sayıya indirdi (78-79). Zorlu maçta son 2 dakika 30 saniyeye ise Anadolu Efes 80-83 önde girdi. Skor üstünlüğünü koruyan Anadolu Efes karşılaşmadan 83-90 galip ayrıldı.

SALON: Caferağa Spor Salonu

HAKEMLER: Erşan Kartal, Fatih Aslanoğlu, Ali Şakacı

FENERBAHÇE ÜLKER (83): Curtis Jerrels 29 (2 ribaund, 4 asist), Mirsad Türkcan 2 (3 ribaund), Gasper Vidmar 2 (1 ribaund), Kaya Peker 4 (6 ribaund, 1 asist), James Gist (5 ribaund), Oğuz Savaş 17 (3 ribaund, 1 asist), Hakan Demirel (1 asist), Marko Tomas 5 (2 ribaund), Bojan Bogdanovic 15, Emir Preldzic 9 (2 ribaund, 7 asist)

ANADOLU EFES (90): Doğuş Balbay, Tarence Kinsey 10 (2 ribaund, 3 asist), Kerem Tunçeri 19 (1 ribanud, 6 asist), Cenk Akyol (2 ribaund, 1 asist), Esteban Batista 16 (6 ribaund), Aleksander Vujacic 6 (4 asist), Dusko Savanovic 12 (5 ribaund, 3 asist), Sinan Güler 9 (4 ribaund, 2 asist), Gökhan Şirin 6 Stanko Barac 12 (2 ribaund, 1 asist)

1.PERİYOT:24-34
2.PERİYOT:24-19
3.PERİYOT:19-18
4.PERİYOT:16-19

tbf.org.tr

-Sarıca: Çok değerli bir galibiyet aldık-

Beko Basketbol Ligi'nde Fenerbahçe Ülker'i 90-83 yenen Anadolu Efes'in başantrenörü Ufuk Sarıca, çok değerli bir galibiyet aldıklarını söyledi.

Sarıca maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, takımında en gencinden en tecrübelisine kadar bütün oyuncularından verim aldıklarını anlatarak karşılaşmayı şöyle değerlendirdi:

''İki takım için de zor bir maçtı. İki takımın da eksikleri vardı. Farklı bir salonda oynandı. İki takım için de geçerli bu. Ama biz kendi durumumuza bakıyoruz. Zor günlerden geçiyoruz, oyuncu rotasyonumuzda Türk oyuncumuzun olmaması bizi sıkıntıya sokuyor. Bugün gerçekten çok iyi hazırlanmıştık. Ancak hazırlanmak her zaman yetmiyor. Sahaya çıkınca uygulamak gerekiyor, bugün uyguladık. En gencinden en tecrübelisine kadar herkesten verim aldık. Bence çok değerli, kıymetli bir galibiyet aldık.''

Fenerbahçe Ülker'in çok güçlü bir kadrosunun olduğunu kaydeden Sarıca, ''Hem Türk Telekom, hem de Fenerbahçe Ülker galibiyeti yeni yıl için güzel bir başlangıç oldu. Bir an önce sakatlarımızı iyileştirmeye bakacağız, yolumuz uzun ve Avrupa Ligi de başlıyor. Bu çalışmayı sürdürürsek ileride daha iyi olacağız'' şeklinde konuştu.

Avrupa Ligi'nde gruptaki 4 takımın da çok iyi olduğunu kaydeden Sarıca, ''Her maçın önemi çok büyük. İlk maç çok önemli. Galatasaray Medical Park ile oynayacağız. Ev sahibi avantajıyla oynayacağız, kazanmak durumundayız'' diye konuştu.

Bugün maçtaki kadın ve çocuk seyircilerle ilgili düşüncesi sorulan Sarıca, ''Bu maç, bence Türkiye'deki en değerli maçlardan, rekabetlerden bir tanesi. Gönül isterdi ki yeni salonda oynayalım. Zaten Fenerbahçe'nin kalabalık seyircisi önünde yıllardır oynuyoruz. Türkiye için önemli bir salon. Fenerbahçe Ülker'i tebrik ederim. Gönül isterdi ki daha kalabalık bir atmosferde oynayalım ama olmadı. Umarım olan hadiseler bir daha cereyan etmez'' şeklinde değerlendirme yaptı.

-Spahija: Anadolu Efes'i tebrik ediyorum. Muhteşem oynadılar-

Beko Basketbol Ligi'nde Anadolu Efes'e 90-83 yenilen Fenerbahçe Ülker'in başantrenörü Neven Spahija, rakiplerinin muhteşem bir oyunla galibiyeti hak ettiğini ifade etti.

Maçtan sonra düzenlenen basın toplantısına, rakiplerini tebrik ederek başlayan Spahija, ''Muhteşem oynadılar ve bu galibiyeti hak ettiler'' dedi.

Oyuncu rotasyonunda sorun yaşadıklarını anlatan Spahija, ''Önemli Türk oyuncularımız sakat olduğu için kenardaki oyunculardan da yararlanamadık. Genel olarak bu bir bahane değil. Bir fırsat yakalamıştık ama orada doğru tercihleri yapamadık. Sonuçta Anadolu Efes daha iyi oynadı ve hak etti'' diye konuştu.

Fenerbahçe Ülker'e verilen cezayla ilgili bir soru üzerine de Spahija, şu yorumu yaptı:

''Avrupa'nın en büyük iki takımı çok daha güzel koşullarda, dolu salonlarda oynamayı hak ediyorlar. Yeni salonda 15 bin bilet artı kombine satılmıştı, çok güzel bir atmosfer olacaktı ama olamadı maalesef. Ne yazık ki ben bu konuda çözüm getiremem, beni aşan bir konu, yorum da yapmak istemiyorum ama geçen sezon hatırlarsanız, Galatasaray Medical Park ile en az 5 kez buna benzer maçlar oynadık ama bu kadar ağır bir ceza olmadı. Hem basın, hem taraftar cezalandırıldı. Keşke para cezasıyla çözülseydi ve herkes mutlu olsaydı.''