Advertisement

2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak ülke, FIBA Yönetim Kurulu’nun bugün Fransa’nın Lyon kentinde yaptığı oylama sonucunda belli oldu. Kapalı yapılan oylamada 16’ya karşı 4 oyla Avustralya’yı geride bırakan Türkiye, organizasyonun ev sahibi olmaya hak kazandı.

Sofitel Hotel’deki oylama, TSİ 16:00’daki sunumlarla başladı. İlk sunumu Avustralya, ikincisini ise Türkiye yaptı. Adaylara, bu bölümde yarım saat süre verilirken, on beşer dakika da FIBA Yönetim Kurulu üyelerinin sorularına ayrıldı.

Sunumların ardından oylama sürecine geçildi. FIBA’nın 22 Yönetim Kurulu üyesinden, Avustralyalı olan Bob Elphinston ve Steve Smith haricindeki 20'sinin oy hakkının bulunduğu oylama sonucunda Türkiye 16 oyla evsahipliğini kazanırken, Avustralya ise 4 oyda kaldı.

Şampiyonaya ev sahipliği yapacak olan salonların neredeyse hepsinin tamamlanmış olması TBF’ye kadın basketbolunun yaygınlaştırılması, yüceltilmesi ve geliştirilmesi için çok önemli bir avantaj sağlayacak. Böylelikle hazırlık çalışmalarındaki konsantrasyonun önemli bir kısmı şampiyonanın tanıtım ve pazarlanmasına ayrılabilecek. Türkiye Basketbol Federasyonu'nun ve İstanbul’un, dünyanın en önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan Melbourne’u böylesine açık bir farkla geride bırakması; TBF’nin üst düzey spor organizasyonlarındaki becerisi ve bilgi birikimine, İstanbul’un son yıllarda önemli spor organizasyonlarındaki başarısına, son yıllarda Türkiye’ye duyulan güvenin giderek artmasına, titizlikle hazırlanan ve büyük beğeni toplayan sunuma ve TBF'nin her zaman yanında hissettiği devlet desteğine bağlanıyor.

Aynı Zamanda Bir Sosyal Sorumluluk Projesi


Türkiye Basketbol Federasyonu’nu 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası adaylığı için motive eden birinci unsur, kadın basketboluna yatırım yapma amacı oldu. Şampiyonayı, salt sportif bir organizasyon olarak değil, yetişmekte olan milyonlarca genç kız için fırsat olarak gören TBF, bu alandaki çalışmalarını, şampiyona sayesinde en üst seviyeye çıkartmayı amaçlıyor.

İlk ve Son Şampiyon ABD


1953 yılında Şili’de düzenlenen ilk şampiyonadan altın madalya ile ayrılan Amerika Birleşik Devletleri, bugüne kadarki 16 şampiyonada elde ettiği toplam 8 şampiyonlukla da madalya sıralamasının ilk basamağında yer alıyor. ABD, aynı zamanda geçtiğimiz yıl Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen son şampiyonada da ev sahibini finalde yenerek mutlu sona ulaştı. Bugüne kadar yalnızca 4 farklı şampiyonun çıktığı FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda Rusya’nın 6, Brezilya ve Avustralya’nın da birer şampiyonluğu bulunuyor.

Türkiye’nin ev sahipliğinde 6. kez Avrupa’ya gelecek olan şampiyona, 7 kez ile en çok Amerika’da düzenlendi. Asya’nın 3, Okyanusya kıtasının ise 1 ev sahipliği bulunuyor. Şampiyonanın en çok düzenlendiği ülke 4 kez ile Brezilya.

2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nı düzenleme hakkı kazanan Türkiye, böylece son 15 yıl içerisinde erkekler ve kadınlarda, hem Avrupa hem de Dünya Basketbol Şampiyonaları’na ev sahipliği yapma başarısını gösteren tek ülke oldu.

-Türkiye Basketbol Federasyonu Resmi Sitesi-