Advertisement

Alman sigorta şirketi Allianz SE'nin sahip olduğu tahvil devi Pacific Investment Management Co.'dan (Pimco) beş yılın en sert çıkışı gerçekleşti. Koronavirüs pandemisi bireysel müşterilerin çıkışına neden oldu.

Allianz tarafından Salı günü açıklanan verilere göre Pimco'nun yatırımcıları fondan ilk çeyrekte 43 milyar euro (46 milyar dolar) çıkardı. Bu, Bill Gross'un beklenmeyen ayrılışının ardından 2015'in ilk çeyreğinde görülen 68.3 milyar euroluk çıkıştan bu yana kaydedilen en yüksek rakam. Citigroup Inc.'in notunda çıkışın beklenenden daha fazla olduğu belirtildi.

Pimco'nun CEO'su Giulio Terzariol, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta "Mart zor bir aydı. Çıkışlar perakende yatırımcıların çekilmesiyle ilgili." dedi. Allianz'ın çeşitlendirme ve istikrar kaynağı olarak gördüğü biriminden çıkışlar halihazırda pandemiden kaynaklanan zorlukları artırıyor.

İşletmelerdeki bozulmaların hak taleplerin artırdığını, buna karşılık kaotik piyasaların yatırım değerlerini sert düşürdüğünü söyleyen Aliianz'ın CEO'su Oliver Baete, geçen ay "Salgının sektörü meteor gibi vurduğunu" belirtmişti.

Allianz'ın hisse senetleri Frankfurt'taki işlemlerde yüzde 3.2 düşmesinin ardından TSİ 15:50'de yüzde 2.844 ekside seyretti.