TVRadyo

Bakan Eroğlu: "Mera olarak kullanılmayan bozuk meraları ağaçlandıracağız"

Bakan Eroğlu: "Mera olarak kullanılmayan bozuk meraları ağaçlandıracağız"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızla oturduk, konuştuk. Mera olarak kullanılmayan bozuk meraları tamamen ağaçlandıracağız" dedi

22 Kasım 2017 Çarşamba, 09:34 Güncelleme: 22 Kasım 2017 Çarşamba, 09:58

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bozuk meraları ağaçlandıracaklarını belirterek, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızla oturduk, konuştuk. Dedik ki 'Bozuk meralar var, hiç mera vasfı yok. Müsaade edin bunları ağaçlandıralım.' Bu şekilde il bazında bir hazırlık yapıyoruz. Topluca bunları bize verecek ve mera olarak kullanılmayan bozuk meraları tamamen ağaçlandıracağız" dedi.

Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Eroğlu, meraları üçe ayırdıklarını belirterek, şunları söyledi: "Birincisi 'çok iyi mera' bu kesinlikle korunacak. Meraları koruma kanunu var başka maksatla kullanılamıyor. İkincisi 'mera vasfı bozuk fakat hayvancılık açısından kullanılması önemli olanları' da hem Orman Bakanlığı hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı buraları ıslah edecek. Üçüncüsü de 'mera olarak kullanılması mümkün olmayan dik yamaçlar, bozkırlar gibi hayvancılık yapılmayan meralar. Bunları toptan alıp ağaçlandırmak maksadıyla bir mutabakata vardık."

 

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 79,28 0,27
KAKAO 2.167,00 -1,54
KAHVE 99,90 0,15
SÜT 16,04 0,12
Yukarı