Advertisement

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 2017 yılı fındıkta alan bazlı gelir desteği başvurularının 29 Aralık Cuma günü sona ereceğini, desteklemenin fındığın hem kalitesini hem de verimine önemli ölçüde katkısı bulunduğunu söyledi.

 

Söz konusu desteğin, bölgedeki en önemli devlet desteklerinden biri olduğuna dikkati çeken Soydan, "Şu anda 2017 yılı müracaatları devam ediyor. Özellikle 2017 yılı desteğinde imza işleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüklerinde bu ay sonu itibarıyla son bulacak. Üreticilerimizin desteklemeden faydalanmak için bu tarihi kaçırmamaları gerekir. Aksi durumda kendileri için son derece önem arz eden bu desteklemeden yararlanamayacaklar" diye konuştu.

Soydan, üreticileri, desteklemeden faydalanmaları için mesaj yoluyla da bilgilendirdiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Şu günlerde ilçe müdürlükleri ve ziraat odalarımız yoğun ve hızlı şekilde çalışmaktalar. Hiçbir üreticimizin, destekleme konusunda mağduriyet yaşamaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Önemli ölçüde müracaatlar oldu. Olmayanları da bilgilendireceğiz. Üreticilerimiz bu tarihi geçirmesin. Dekar başı 170 liralık ödeme yapılıyor. Bu desteklemeyi son derece önemsiyoruz. Bölgemizdeki üreticilerin fındık arazisi ortalama 10 dönüm üzerinde. Bunu hesaba kattığımızda üreticimize çok ciddi destek verilmekte."

Fındığın üreticilere ciddi maliyeti olduğunu vurgulayan Soydan, "Bu desteklemenin de üreticilerin maliyetlerine faydası oluyor. Bu desteklemenin fındığın hem kalitesi hem de verimine önemli ölçüde katkısı var. Bu desteğin bundan sonrasında da devam etmesini üreticiler adına talep ediyoruz. Ay sonu bitecek başvuruların ardından 2018 yılı içerisinde ödemeler yapılacak. Bizim beklentimiz ilkbaharla birlikte bu ödemelerin yapılması" şeklinde konuştu.

Fındık fiyatları hayal kırıklığı yarattı

Arslan Soydan, serbest piyasada şekillenen fındık fiyatlarına da değinerek, "Maalesef bu sezon oluşan fiyatlar beklentilerimizi karşılamadı. Henüz 50 randımanlı fındığın kilogram fiyatı 9 lira seviyelerinden işlem görüyor. Bu da birçok üreticimizin beklentisini karşılamadı. Temennimiz yılbaşından itibaren bu fiyatların artmaya başlaması" dedi.

Soydan, serbest piyasada umduğunu bulamayan üreticilerin Toprak Mahsulleri Ofisini tercih etmeye devam ettiğini sözlerine ekledi.