Advertisement

Küresel kakao üretiminin yüzde 60'ını gerçekleştiren Gana ve Fildişi Sahili, Batı Afrika'da yalnızca kakao ağaçlarında görülen ve kakao tarlalarını yok eden bir virüse karşı alarma geçti.

İki ülke virüsle mücadelede işbirliği yapacak.

Euronews'ten İsmail Çıtak'ın haberine göre, çikolata endüstrisinin temel maddesi olan ve 'kahverengi altın' olarak nitelendirilen kakaoda görülen virüsler nedeniyle sadece Fildişi Sahili'nde 300 bin hektarlık kakao üretim alanının zarar gördüğü açıklandı.

İlk olarak virüsten Gana'ya göre daha fazla etkilenen Fildişi Sahili'nde ekili alanların yüzde 15'ine karşılık gelen 100 bin hektarlık bir alanda bulunan kakao ağaçlarının kökten sökülmesi planlanıyor.

Kakao ağacı (theobroma cacao) tropik bölgelere özgü bir bitki olarak biliniyor.

Yalnızca nemli, düzenli yağışa sahip iklimlerde yetişebilen bu bitki, ekvatorun 10 derece kuzeyi ile 10 derece güneyi arasındaki dar bir şeritte üretilebiliyor.

OLASI BİR KAKAO KRİZİ YAŞANABİLİR

Hastalıkla mücadele için Afrika Kalkınma Bankası'ndan 515 milyon euronun üzerinde maddi destek alan iki ülkenin mücadelesinin uzun yıllar sürebileceği ve sektörde olası bir kakao krizinin yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Söz konusu krizden dünyadaki en büyük çikolata pazarı olan ve bu ürünlerin yaklaşık yüzde 20'sini tüketen Amerika Birleşik Devletleri'nin ciddi şekilde etkilenmesi bekleniyor.

Brezilya'nın kuzeydoğusunda yayılmaya başlayan bir salgın nedeniyle 1991'de 320 bin ton olan üretimin 2000'e gelindiğinde 191 bin tona düştüğü kaydedilmişti.