Advertisement
TEKNOLOJİ ABONE OL

Barem Research ve WIN/ Gallup International tarafından ikincisi gerçekleştirilen ''Sosyal Medya Trendleri'' araştırmasının sonuçları mobil iletişiminin hızlı yükselişini vurgularken yeni yaklaşımları da ortaya koydu.

Dünya genelinde 44 ülkede 1,2 milyar kişiyi temsil eden 40 bin 500 internet kullanıcısıyla yapılan ''Sosyal Medya Trendleri'' araştırmasının Türkiye halkası Barem Research tarafından yürütüldü ve 18 yaş üzeri sosyal ağ üyesi 978 kişiyle görüşme yapıldı. Araştırmaya göre akıllı telefon sahipliği 2010 yılındaki yüzde 19 oranından 2011'de yüzde 35'e yükselerek bir yılda neredeyse iki katına çıktı. Gelecek 12 ay daha yüksek bir artış bekleniyor.

Akıllı telefon sahiplerinin özellikleri dikkate alındığında global olarak akıllı telefon kullanan erkeklerin oranı kadınlardan daha fazla olduğu belirlendi. Dünya genelinde akıllı telefon kullanan erkeklerin oranı yüzde 37 iken kadınların oranı ise yüzde 32 civarında oldu. Satın alma trendlerine göre bu durum 2012 yılında da sürecek gibi görünüyor. Akıllı telefon sahipliğinde 25-34 yaş grubu yüzde 41 oranı ve 25 yaşın altındaki gençlerde ise yüzde 39 ile başı çekiyor.

-EN ÇOK TERCİH EDİLEN MARKALAR-

Araştırmaya göre tüketicilerin dörtte biri internete en sık mobil cihazlarıyla bağlanıyor. Global olarak, internet kullanıcıları haftada ortalama 18 saat veya günde ortalama 2,6 saat online durumda bulunuyor.

Genel olarak her dört online dakikanın biri sosyal medya sitelerinde geçiyor. Mobil bankacılığı 3 kişiden biri kullanıyor olsa da güvenlik kaygıları akıllı telefon kullanıcıları için yeni gelişmiş özellikleri kullanmanın önündeki engel olarak görünüyor.

Alıcıların marka tercihlerinin de sorgulandığı araştırmaya göre, Nokia yüzde 31 pay ile hala özellikli telefonda en çok tercih edilen marka iken, tüm dünyada insanların yüzde 38'inin gözünün Apple Iphone'da olduğu belirlendi. Samsung yüzde 15 ve yüzde 14 tercih oranlarıyla her iki pazarda da ikinci güçlü marka konumunda yer alıyor. Payı daha düşükse de LG de her iki pazarda da yer alıyor.

Masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar pazarında Dell, dünya genelinde dizüstü bilgisayarda yüzde 18, masaüstü bilgisayarda yüzde 15 tercih edilirlik oranı ile lider konumda bulunuyor. Her iki alanda da Apple, HP, Acer ve Samsung tercih edilirlik oranına sahip bulunuyor.

Diğer taraftan akıllı telefonlar dışındaki özellikli telefonlar (feature phone) 2011'de küçük bir düşüş yaşadı. Bilgisayar sahipliği 2011 yılında artmazken, dizüstü satın alımında bir artış bekleniyor. Ek olarak ''ultrabook''lara ilgi doğuyor.

2012 yılında laptop satın almayı düşünen tüketicilerin oranı yüzde 32 iken masaüstü bilgisayar almayı düşünenlerin oranı yüzde 22'lerde bulunuyor. Akıllı telefon almayı düşünenlerin oranı yüzde 32 iken özellikli telefon almayı düşünenlerin oranı yüzde 24'lerde kalıyor.