Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dolar küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde güçlü bir pozisyona geçerken, gelişen para birimleriyle birlikte Türk Lirası da gerileme kaydetti.

Güne 8,25 seviyesinden başlayan Dolar/TL kurunda günlük yükseliş yüzde 1'i aştı ve kurda 8,34 seviyesinin üzeri test edildi. İlk işlemlerde yatay olan Bloomberg Dolar Endeksi ise yüzde 0,4 artış kaydetti.

Türkiye'nin risk primi 420 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi ise yüzde 17,94 seviyesinde.

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Merkez Bankası'nın para politikası patikasına ilişkin analizler de gelmeye başladı. Bu yöndeki analizlerden birisi de Barclays tarafından paylaşıldı.

Barclays, yayımladıkları bir araştırma raporunda, enflasyonun Ekim ayına kadar yüzde 17 civarında olacağını ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirmekte zorlanacağını belirtti.

Enflasyonun henüz tepe noktası ulaşmadığını belirten Barclays, gelecek aylardaki dezenflasyonist baz etkisine rağmen hala tam olarak pozitif bir eğilimin sinyallerini göremediklerini ve ekim ayına kadar enflasyonun yüzde 17'nin üzerinde kalmasını beklediklerini söyledi.

Bu beklentiler dahilinde 2021’in dördüncü çeyreğine kadar faiz indirimi beklemediklerini vurgulayan Barclays Analisti Ercan Ergüzel, dördüncü çeyrekte 350 baz puanlık bir indirim yapılacağını düşündüklerini ifade etti.

ING Bank ise yayımladığı bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın üçüncü çeyreğin sonlarına doğru faiz indirmeye başlamasını beklediklerini söyledi.