Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü yaptığı açıklamasında Çin ile ikinci aşama ticaret anlaşması için 2020 seçimlerinin sonrasına kadar bekleyebileceğini söyledi.

ABD Başkanı, yönetiminin birinci faz ticaret anlaşmasının imzalanmasının ardından ‘bir an önce’ sonraki, aşama için görüşmelerine başlayacağını bildirdi fakat, Trump, düzenlemelerin yapılması için “Bu biraz zaman alacak” dedi ve Kasım ayında tekrar seçildiğinde elinde daha fazla kaldıracı olacağını belirtti.

Trump Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sanırım, Çin ile ticaret anlaşmasını bitirmek için 2020 seçimlerinin sonrasına dek bekleyebilirim. Bu şekilde daha iyi bir anlaşma yapabiliriz, çok daha iyi bir anlaşma” dedi.

ABD Başkanı ve Çinli yetkililer 15 Ocak’ta uzun süredir beklenen birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalamayı planlıyor. Bu anlaşma bazı tarife indirimlerini, Çin’in ABD’den tarımsal ürün alımını artırmayı, fikri ve sınai mülkiyet haklarına yönelik düzenlemeleri ve teknoloji kurallarında reformu içeriyor.