Advertisement

Yüzde 16'yı aşan enflasyon Türk Lirası fiyatlamalarda önemli etki yaratmazken, küresel piyasaların tatilden döndüğü işlem gününde denge arayışı içerisinde.

İlk işlemlerde yatay görünüm sunan Dolar/TL sonrasında 8,15 seviyesinin üzerini test etti.

Türkiye'nin risk primi 443 baz puandan işlem görürken gösterge tahvil faizi de yüzde 18,56 seviyesinde.

Küresel piyasalarda olumlu ekonomik göstergeler dolayısıyla risk iştahı yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,70 seviyesinin altında.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 artışla 1.146’dan işlem görüyor.

TCMB fyat gelişmeleri raporunu yayımladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı enflasyonunda Türk Lirası'nın etkilerine de atıf yaptı.

TCMB Mart ayına yönelik fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde enflasyondaki yükseliş enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığını, gıda grubunda enflasyonun gerilediğini belirtti.

Bankadan yapılan değerlendirmede gıda enflasyonunun taze meyve ve sebze fiyatları öncülüğünde bir önceki aya kıyasla yavaşladığı, işlenmiş gıda enflasyonundaki güçlü artış eğiliminin bir miktar hız kesmekle birlikte devam ettiği ifade edildi.

Uluslararası petrol fiyatlarındaki artış eğilimine rağmen eşel mobil uygulaması enflasyonu sınırladığını söyleyen TCMB bu doğrultuda, enerji fiyatları yatay bir seyir izlese de grubun yıllık enflasyonunun baz etkisiyle belirgin şekilde yükseldiği belirtildi.

Döviz mevduatlarında düşüş ivmesi durdu

Türk Lirası'nda denge arayışı sürerken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre döviz mevduatlarında TCMB'de yaşanan görev değişiminin ardından görülen düşüş ivmesi 1 Nisan tarihi itibariyle sonlandı.

Verilere göre 31 Mart itibariyle 243,9 milyar dolara gerileyen döviz mevduatları 1 Nisan'da 244,1 milyar dolara yükseldi.