Advertisement

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Can Dinçer, Çin’in ihracatta daha agresif olacağını düşündüğünü öte yandan Çin’den daha fazla pazar payı alabilecek gücümüz olduğunu kaydetti.

Bloomberg HT yayınına katılan Dinçer “2022’de ilk 9 ayda Türkiye iç piyasası yüzde 5’lik bir daralma yaşadı. Aslında ilk çeyrekte bu daralma daha şiddetliydi. 2. çeyrekte de bu şiddet devam etti, bitirdiğimiz çeyrekte ise daha pozitif seyretti. İhracat ise geçen seneyle aynı seyrine devam etti” dedi.

Bütünsel olarak bakıldığında satışları etkileyen bir çok faktör olduğunu ifade eden Dinçer “Enflasyonist ortamda piyasaların bir miktar daralması beklenebilir. Sevindirici olan beyaz eşya sektörü olarak Türkiye yüzde 7’lik pay ile dünyanın en büyük 2. üretim üssü konumunda. Öte yandan birinci olan Çin yüzde 54’ünü üretiyor. Bizim buraya odaklanmamız gerekiyor. Türkiye’deki Ar-Ge altyapısı, markalı satış yapma gücü, pazarlara yakın olma gücü ve mühendislik gücümüzle Çin’den daha fazla pazar payı alabiliriz" şeklinde konuştu.

Dinçer sözlerine şöyle devam etti:

4,5 milyar dolar ihracat yapan, 4 milyar dolar cari fazla veren bir sektörden bahsediyoruz. Bu anlamda ÖTV’nin kalkmasını, taksit sayısının artmasını, girdi maliyetlerimizin diğer ülkelerle eşit koşullarda olmasını rica ediyorum.

Çin ile ihracatta savaş halindeyiz. Çin’deki son veriler bize konut satışının düştüğünü sanayi üretiminin gerilediğini gösteriyor. Çin ihracatta çok daha agresif olacaktır. Daralan iç piyasayı canlandırmak için çok daha fazla kaynak aktaracaklardır.

Enerjide Çinli bir üreticinin 0,1 euro kilovat maliyeti varken Türkiye’deki bir beyaz eşya üreticisi 0,21 euro enerji girdisiyle uğraşıyor. Avrupa’da bu rakam 0,20 euro.