Advertisement
HABERLER ABONE OL

Peninsula İstanbul Genel Müdürü Jonathan Crook katıldığı Bloomberg HT yayınında turizmde yeni dönem ve ülkede yaşanan deprem felaketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pandeminin turizm sektörünü adeta yeniden başlattığını aktaran Crook, "Küresel enflasyon var, Türkiye’de de enflasyon oldukça yüksek. Yüksek enflasyon üretim ve tedarik zincirini de çok etkiliyor. Doğal olarak hizmet sektörünü ve iş kaynağını da etkiledi. Tabiki fiyatlarda arttı. Küresel baskılar fiyat artışlarına sebebiyet veriyor, ama bence yakın dönemde fiyatlarda stabilizasyon olacak yani dengelenme olacaktır.

Bizim de maliyetlerimizi dengelemek zor oluyor, özellikle Türkiye’de yüksek enflasyonla biraz zorlanabiliriz" ifadelerini kullandı.

Galataport, Avurpa'da ikinci

İstanbul ile beraber Avrupa’da ikinci oteli açtıklarını dile getiren Crook, "İstanbul önemli bir şehir adeta bir köprü görevi görüyor. Yatırım yaptığımız Galataport’un tarihi yerlere yakınlığı, Boğaz’da yer almak bunlar önemli noktalar. Kruvaziyer turizmininde yanındayız ve İstanbul Modern de orada" diye konuştu.

Kendileri için Türkiye’nin büyüyen bir pazar olmasının önemli olduğunu aktaran Crook, burada 700’den fazla istihdam sağladıklarını, burada hem toplumun bir parçası olmak hem de uluslararası turizmin de bir parçası olmak istediklerini söyledi.

5 milyon dolar bağış

Biz aslında 6 Şubatta oteli açacaktık fakat deprem olunca açılışı erteledik. Bizim de çalışanlarımızdan etkilenenler ailelerini kaybedenler oldu. Sonrasında “Türkiye için Umut” adlı bir proje başlattık. Dünya’daki otellerimizde her dolu olan oda için 10 euro bağışta bulunduk ve 5 milyon dolar bağış topladık. Biz bunu toplumun yeniden inşaasına katkı için kullanmak istiyoruz. Bununla bir okul açabiliriz veya başka şeyler yapabiliriz. Biz o bölgeye nasıl daha fazla yardım yapabiliriz üstünde düşünüyoruz.

Dünya çapında 11 otel

Peninsula Dünya’daki en eski lüks ve köklü bir ailenin sahip olduğu otel zinciri. 1928 yılında Hong Kong’da açıldıktan sonra çok daha popüler hale gelen ve Galaport'a açtığı otelle Avrupa'daki ikinci oteline sahip olduğunu aktaran Crook, "Şu anda dünya çapında 11 tane otelimiz. Biz yatırım yaparken çok uzun zaman harcıyoruz yatırımlarımızı yaparken ve lokasyonları seçerken ve Aile uzun vadeli yatırım yapmayı tercih ediyor" dedi.