Advertisement

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bazı Afganların Türkiye dahil üçüncü ülkeler üzerinden ABD’ye göç başvurusu yapabilecekleri yönündeki açıklamasının Türkiye’de yeni ve büyük bir göç krizine neden olacağı uyarısında bulundu.

Bilgiç, “Öncelikle ABD’nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez.” dedi.

"ABD'nin göçmenleri doğrudan ülkesine nakletmesi mümkün"

ABD’nin Türkiye’ye danışmadan aldığı bu kararı sorumsuzluk olarak nitelediklerini ve kabul etmediklerini belirten Bilgiç, “ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların üçüncü ülkeler üzerinden ABD’ye göç başvurusu yapabileceklerini duyurmuştu.