Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Finans dünyasının en büyük isimleri birkaç hafta önce pek de mümkün görünmeyen fikre giderek yaklaşıyorlar: Hisse senetleri büyük ölçüde fazla değerli.

Efsane yatırımcılar Stan Druckenmiller ve David Tepper, hisse senetlerinde risk/getiri dengesinin yıllardır görülen en kötü seviyelerde olduğunu belirterek piyasada görülen tarihi sıçramanın ardından değerlendirmede bulunan son isimler oldu.

Druckenmiller Salı günkü değerlendirmesinde V şeklinde bir toparlanmanın fanteziden ibaret olduğunu söylemişti. Tepper ise Çarşamba günü hisse senetlerinin 1999'a kıyasla gördüğü en fazla değerli halinde olduğunu belirtti.

Bu düşünce Wall Street fon yöneticileri arasında güç kazanmaya başladı. Ayrıca yatırımcılar da Fed'in desteği ve 3 trilyon dolarlık tahvil teşvikinin yükselen işsizliği, iflas dalgasını ve sonu görünmeyen pandemiyi telafi edemeyeceğini düşünmeye başlıyor.

Aralarında Bill Miller, Paul Singer ve Paul Tudor Jones'un da bulunduğu fon yöneticileri piyasalar ya da ekonomiye ilişkin endişelerini dile getiriyor.

Bu ölçüde bir aşağı yönlü beklenti olması S&P 500 Endeksi'nin Mart düşüğünden yüzde 26 yükselmesine neden olan iyimserlikle çelişiyor. Bu uyarılar, yeniden seçilme planlarını güçlü ekonomi üzerine kuran ABD Başkanı Donald Trump'ın da dikkatini çekti. Trump, Çarşamba günkü bir Twitter iletisinde "sözde zenginlere" yönelik eleştiride bulundu.

Trump, "Bazılarının karşı pozisyon aldığını ve düşüş olması durumunda çok para kazandığını her zaman hatırlamalısınız. Sonrasında ise yukarı yönlü pozisyon alıyorlar, bunu ilan ediyorlar ve yükselmesini sağlıyorlar. Her iki şekilde de sizi ellerine geçiriyorlar." dedi. ABD Başkanı'nın yorumları Wall Street profesyonellerini büyük bir ihtimalle etkilemeyecek.

S&P 500 Endeksi bu hafta yüzde 3.8 düştü ve yatırımcılar ile ekonomistler düşüşün süreceğini tahmin ediyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Trump'ın tweetiyle aşağı yukarı aynı zamanda yaptığı konuşmasında büyük iflaslar ve işsizliğe ilişkin kötümser bir senaryodan bahsetti. Powell politika yapıcıların uzun vadeli ekonomik hasarların önüne geçmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Mart sonunda hisse senetlerinde sık aralıklarla az miktara alım yaptığını ve teknoloji odaklı şirketlere, hastane ve sağlık hizmetleri şirketlerini aldığını söyleyen Tepper'ın yorumları o zamandan beri değişti. 13 milyar dolarlık Appaloosa hedge fonunun ünlü yöneticisi CNBC ile Çarşamba günü yaptığı mülakatta Nasdaq'taki bazı hisse senetlerinde değerlemelerin "çılgınca" olduğunu belirtti. Ayrıca bankaların ve hava yolu şirketlerinin şu an için yatırım yapması zor alanlar olduğuna dikkat çekti.

Druckenmiller, Salı günü New York ekonomi kulübündeki konuşmasında, analizinin piyasaları yükselten likiditenin, ABD Hazine tahvili alımının özel sektörü sıkıştırması hatta Fed alımlarını bile boğmasıyla yakında daralacağını gösterdiğinin altını çizdi. 66 yaşındaki yatırımcı, hisse tutmanın riskinin potansiyel getiriyi bu denli gölgede bıraktığı başka bir zaman görmediğini söyledi.

Telefon ile ulaşılan milyarder Leon Cooperman, Nisan sonunda yazdığı, pandemiyle mücadele adımlarının daha fazla vergi ve regülasyonla sonuçlanacağını tahmin ettiği bir e-postayı işaret etti. S&P 500 Endeksi'nin daha düşük seviyelerde işlem göreceğini tahmin eden Cooperman, 2,200 ile 2,800 puan arasında olmasını bekliyor. Bu da endekste yüzde 22 düşüş anlamına geliyor.

Diğer ünlü yatırımcılar da son dönemde daha defansif bir duruş benimsedi. Tudor Investment Corp.'un başındaki isim Paul Tudor Jones, Mayıs başında müşterilerine altına yatırım yaptığını, hatta güvenli varlık arayışıyla şirket varlıklarının küçük bir yüzdesini Bitcoin'e yatırdığını belirtmişti. Carl Icahn Nisan sonunda hisse senedi almadığını söylemişti. Bunun yerine nakit biriktirdiğini ve ticari gayrimenkullerde kısa pozisyon aldığını vurgulamıştı.