Advertisement

ABD'li merkez bankacıları, mali teşvik konusunda Washington'daki belirsizliğe karşın politika cephanesindeki bir sonraki kurşunu atma konusunda isteksizler.

Fed yetkilileriyle geçen hafta yapılan 20 konulma ve mülakat ve Eylül toplantı tutanakları politika yapıcıların bir noktada daha fazlasını yapmayı değerlendirmeye hazır olduklarını gösteriyor. Ancak 3 Kasım öncesinde Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bekle - gör duruşu benimsemiş durumdalar.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Ekim'de görüşmelerden çekilmesi sonrasında ek mali harcamaya ilişkin beklentiler büyük ölçüde istikrarsızlığını koruyor. Fed Başkanı Jerome Powell, Trump'ın açıklamasından sadece saatler öncesinde yasa yapıcılara ekonomi için gerekenden azının değil fazlasının sağlanması tarafında durmaları çağrısında bulundu.

Ekonominin beklenenden hızlı toparlanmasına karşın yetkililer halihazırda üzerinde anlaşmaya varılmış 3 trilyon dolarlık mali desteğin toparlanmadaki etkisini işaret ediyorlar.

Bank of America Corp. küresel araştırma biriminin yöneticisi Ethan Harris, "Veriler iyi görünüyor. Bu nedenle Fed'in hemen harekete geçmesi için bir baskı yok. Herkes gibi Fed de mali paketin gelip gelmeyeceğini görmeyi bekliyor. Fed, seçimden hemen önce ya da sonra büyük bir açıklama yapmamayı tercih ediyor." dedi.

Fed'in gelecek toplantısı seçimden sonraki gün başlıyor ve sonrasında politika yapıcılar 15 - 16 Aralık'ta yeniden bir araya gelecekler.