Advertisement

Wells Fargo'ya göre, dolar gelecek hafta gerçekleitirilecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından, Fed bu toplantıda mevcut politika duruşunu korusa bile, muhtemelen daha da zayıflayacak ve bu durumdan en çok euro ve "dolar bloku" faydalanacak.

Banka stratejistleri Mike Schumacher, Zachary Griffiths ve Erik Nelson, Perşembe günkü raporda, "Yabancı paralarda yukarı yönlü ivme güçlü ve gelecek haftaki FOMC'de sıkıcı bir sonucun çıkması muhtemelen doların zayıflama trendinin devam etmesi için yeşil ışık olacak" dedi.

Stratejistler, getiri eğrisi kontrolü ya da ilave sözlü yönlendirme gibi önemli politika değişikliklerinin duyurulmasının Eylül ya da Kasım toplantılarında daha muhtemel olduğunu kaydettiler.

Banka stratejistleri, mevcut durumun korunduğu bir Fed toplantısı ile birlikte getirilerde görülebilecek hafif bir artış doların yen ve gelişen piyasa paraları karşısındaki kazançlarını kısıtlayabilirken, euronun daha güçlenebileceğini ve "özellikle Yeni Zelanda doları ve Kanada dolarının net spekülatif poziyonlanma bazında değerinin düşük kalmış göründüğünü" belirttiler.

Raporda, sözlü yönlendirme dilinde bir değişikliğin "koronavirüsün tekrar yayılmaya başlamasının ekonomik etkilerine ilişkin belirsizlikler" tarafından sınırlabileceği vurgulandı.

FOMC 29 Temmuz'da toplanacak.