Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg News'in ulaştığı yeni bir düzenlemeye göre Avrupa Birliği, yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve haksız hakimiyet kuran teknoloji devlerine yıllık gelirlerinin yüzde 10'u kadar ceza verebilecek.

Salı günü açıklanması beklenen taslak metne göre, teknoloji şirketlerinin kullanıcı şirketlerin verilerini onlarla rekabet etmek ya da kendi hizmetlerine avantaj sağlamak amacıyla kullanması yasaklanacak. Kuralları sistematik olarak ihlal eden şirketler ise yapısal ve davranışsal değişiklikler yapması için Avrupa Komisyonu'nun kurallarıyla karşı karşıya kalacak.

Şirketlerin değeri ne kadar kullanıcıları olduğu ve toplam gelirleri gibi bir takım kriterlerle belirlenecek, Avrupa pazarına olan etkileri de değerlendirilecek.

Avrupa Birliği Komisyonu, 2017'de bir arama motoru olarak pazar hakimiyetini suistimal ettiği gerekçesiyle Google'a 2,42 milyar euroluk para cezası vermişti.

Geçen ay ABD hükümeti de Google'a online arama piyasasındaki hakimiyetini rakiplerini saf dışı bıraktığı için dava açmıştı.