Advertisement
HABERLER ABONE OL

First Abu Dhabi Bank PJSC’nin (FAB), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin kontrol hissesini satın almak için Koç Holding ile yaptığı ön görüşmeler, Bloomberg'in konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, tarafların fiyat konusundaki görüş ayrılığına takıldı.

FAB’ın Yapı Kredi’nin değerlemesine karşı çıktığını söyleyen Bloomberg'e konuşan kaynaklar, bankanın çoğunluk hisselerin sahibi olan Koç Holding’in, FAB’ın şu anda teklif etmeye istekli olduğundan daha yüksek bir fiyat istediği bilgisini verdiler.

Kaynaklar bu anlaşmazlık nedeniyle, FAB’ın haftalar süren görüşmelerin ardından henüz resmi olarak “due diligence” sürecine başlamadığını, her iki tarafın da danışman tutmadığını ancak müzakereleri sürdürdüklerini ifade ettiler.

Haber ilk olarak Reuters tarafından duyurulmuştu. Reuters, FAB’ın Yapı Kredi’deki Koç’a ait %61,2’lik hisseyi yaklaşık 8 milyar dolara satın almak için görüşmeler yürüttüğünü yazmıştı. Bu, 13 milyar doların üzerinde bir toplam piyasa değeri ve Borsa İstanbul’da işlem gören diğer bankalardan çok daha yüksek bir fiyat-defter değeri anlamına geliyor.

Bloomberg'in hesaplamasına göre defter değeri 5,6 milyar dolar

Görüşme haberlerinin ardından hisselerinin yüzde 10 artmasının ardından Yapı Kredi’nin değeri 10 milyar dolara tekabül etmişti. Bloomberg hesaplamalarına göre bankanın defter değeri 5,6 milyar dolar düzeyinde.

FAB’ın Yapı Kredi hisseleri için ne kadarlık bir ödeme yapmaya hazır olduğu ilk aşamada belirtilmezken, bankanın bir temsilcisi konu hakkında Bloomberg'e yorum yapmadı.

Bloomberg News, FAB’ın Yapı Kredi hisselerini satın almak istediğini ilk olarak Nisan ayında bildirmişti. Konuya yakın kaynaklara dayandırılan söz konusu haberde, FAB’ın Yapı Kredi’den potansiyel hisse alımı için görüşmeler yaptığı ve görüşmelerin erken aşamada olduğu kaydedilmişti. Kaynaklar BAE’nin en büyük bankası FAB’ın Türkiye’de birden fazla bankanın sahipleriyle görüşme yaptığını da aktarmıştı.

Koç Holding haberin ardından KAP’a yaptığı açıklamada bağlı ortaklığı Yapı Kredi’de sahip olduğu payların satışı konusunda ön görüşmelerin devam ettiği açıklamasını yapmıştı.

Koç Holding bağlı ortaklığı Yapı Kredi'de sahip olduğu payların satışı konusunda ön görüşmelerin devam ettiğini ancak kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmadığını bildirdi.

KAP'a yapılan açıklamada "Basın-yayın organlarında, bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'de (YKB) sahip olduğumuz payların satışına yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğine dair haberler çıkmıştır. Bilindiği üzere holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir. Medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak da benzer nitelikte ön görüşmeler devam etmekle birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmamaktadır. İşbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır." ifadesi yer aldı.

Reuters'in ismini vermediği kaynaklara dayandırdığı haberde First Abu Dhabi Bank'ın, Yapı Kredi'deki yüzde 61,2'lik Koç Grubu hissesini yaklaşık 8 milyar dolara satın almak için ileri düzeyde görüşmeler yürüttüğü belirtilmişti.

Kaynaklar, potansiyel bir anlaşmanın nihai detaylarının aylar süren müzakereler sonrası belirlendiğini bildirdi. Kaynaklardan biri, Koç'un Yapı Kredi'deki hisseleri için yaklaşık 8,5 milyar dolar istediğini ve First Abu Dhabi Bank'ın yaklaşık 7,5 milyar dolar teklif ettiğini söyledi.