Advertisement

Yen yatırımcıların ABD – Çin ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedilmesi ihtimaline kuşkulu yaklaşmasıyla G – 10 paralarının tamamı karşısında yükseldi.

Japon Yeni, Pazartesi günü yüzde 1 gerilemesinin ardından dolar karşısında yüzde 0.40 yükselerek 105.72 seviyesinden işlem gördü. Çin Komunist Partisi'nin önde gelen gazetesi People's Daily'de Salı günü yer alan bir açıklamada ABD'nin, vergi artırımlarına devam etmesi durumunda Çin'in güçlü bir şekilde misilleme yapma kabiliyeti ve kararlığını yanlış değerlendirmemesi gerektiği belirtildi.

Yen, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in anlaşma yapmak istediğini söylemesinin ardından Pazartesi günü dolar karşısında iki haftanın en sert düşüşünü kaydetmişti.

Hong Kong'da NBC Financial Markets Asia Ltd. direktörü David Lu, “Yen, ABD – Çin ticaret anklaşmazlığına yönelik kökleşmiş ihtiyatlı duruşun etkisiyle Pazartesi günkü kaybını geri alıyor. Her iki taraf da biraz taviz sinyali verdi ancak somut bir program olmadığı sürece durum önemli ölçüdeki belirsizliğini koruyor.” dedi.