Advertisement

Fed Başkanı Jerome Powell’ın 4 yıllık görev süresi şubat ayında dolacak. ABD Başkanı Joe Biden’ın Powell’la ikinci bir dönem devam kararı almaması durumunda yerine gelebilecek adaylar arasında gösterilen Fed Politika Yapıcısı Lael Brainard, Powell’dan farklı bir yaklaşıma sahip olduğuna işaret eden açıklamalarda bulundu.

Brainard, Powell yönetimindeki Fed’in aksine varlık balonu risklerine karşı daha sert önlemler alınması gerektiğinden yana olduğunu belirtti. Brainard, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlamadan istihdam piyasasında kaydadeğer ilave toparlanma görmesi gerektiğini de kaydetti.

Powell gibi kalıcı yüksek enflasyon riskleri konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten Brainard, fakat bunun gerçekleşeceğine inanmadığını dile getirdi. Brainard, şu anki yüksek enflasyonun birkaç sektördeki arz-talep dengesizliğinden kaynaklandığını ve bunun geçici olacağını vurguladı.

Biden’ın Fed’e Powell liderliğinde devam edip etmeme yönündeki kararını eylülden önce vermesi beklenmezken adayın başkan seçilebilmesi için Senato'nun onayı da gerekli.

Donald Trump döneminde kariyer basamaklarını tırmanarak başkanlığa yükselen Cumhuriyetçi Powell'ın aksine Brainard Obama yönetimi döneminde Hazine Bakanlığı'nda çalışmış bir demokrat.

Fed toplantısında desteğe devam vurgusu

Fed, Temmuz ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bırakmış, ekonomiyi desteklemek için tüm araçların kararlılıkla kullanılacağını yinelemişti.

Fed'den yapılan açıklamada, "En az 120 milyar dolar olan varlık alım prpgramı sürdürülecek. Ekonomik aktivite ve istihdam güçlenmeye devam etti. Ekonomi, tahvil alımlarını azaltmak için koyulan hedeflerde ilerleme kaydetti. FOMC gelecek toplantılarda ilerlemeyi değerlendirmeye devam edecek. Ekonomiyi desteklemek için tüm araçlar kararlılıkla kullanılacak. Ekonomide Kovid-19 kaynaklı riskler devam ediyor. Enflasyon geçici faktörler nedeniyle yükseldi. Pandemiden en fazla zarar gören sektörler henüz tam olarak toparlanmadı" ifadelerine yer verilmişti.