Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Ağustos ayında beklenenden daha yavaş bir artış gösterdi. Siparişlerdeki bu yavaşlama motorlu araç ve askeri ekipman siparişlerindeki düşüşten kaynaklandı, ancak işletme yatırımlarını gösteren endeks tahmin edilenden daha fazla yükseldi.

Kullanım ömrü en az üç yıl olan bu malları içn siparişler söz konusu dönemde önceki aya göre yüzde 0.4 arttı. Önceki ayki veri yüzde 11.4 artıştan yüzde 11.7 artışa revize edildi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, dayanıklı tüketim malalrı siparişlerinin yüzde 1.5 artması bekleniyordu.

Uçak ve askeri donanımı içermeyen çekirdek sermaye malları siparişleri, önceki ayki yüzde 2.5'lik artışın ardından yüzde 1.8 arttı. Beklenti bu verinin yüzde 1.0 artması yönündeydi. Bu veri işletme yatırımlarının bir barometresi olarak değerlendiriliyorç

Çekirdek işletme malları siparişlerinin değeri iki yılın en yüksek seviyesine çıktı ve makina, bilgisayar ve iletişim araçlarındaki artışalrdan destek bulduç Bu veri, imalat sektörünün pandemiden toparlanmaya devam ettiğini gösteriyor.