Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Hazine tahvilleri Pekin'de koronavirüs salgınının tekrar ortaya çıkmasının ikinci dalga enfeksiyon için endişeleri artırmasının ardından yükseldi.

Traderlar getiri eğrisinin uzun tarafındaki tahvillere yöneldi ve bunun sonucu 30 yıl vadeli tahvilin faizi 7 baz puan kadar düşerken, 10 yıl vadelilerin getirisi 5 baz puan geriledi. Dünyanın en güvenli varlıkları olarak değerlendirilen bu tahvillere talep, Avrupa seansının başlaması ile birlikte sakinleşirken, uzun vadeli tahviller kısa vadelilere göre daha iyi performans göstermeye devam etti.

ABD Hazine tahvil vadelilerinde Asya işlem seansının ilk üç saati için işlem hacmi ortalamasının yaklaşık iki katıydı.

Çin'in başkenti Pekin'de kentin en büyük sebze ve meyve pazarı, bu pazar ile ilişkili düzinelerce kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasından dolayı kapatıldı ve ABD'nin 22 eyaletinde enfeksiyonlar artış gösterdi. Avrupa hisse senetleri açılışta, seyahat ve petrol gibi döngüsel sektörlerin öncülüğünde sert düştü ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadelileri yüzde 3.3 kadar geriledi.

Öte yandan, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'ne göre, ABD doları değer kazandı.

Sydney'de Nomura Holdings Inc. faiz stratejisti Andrew Ticehurst, "ABD'de ortaya çıkmaya başlayan yüksek vaka sayıları ikinci dalgaya yönelik endişeleri artırdı ve Pekin'de büyük bir pazarın kapatılması korkuları daha da artırdı," dedi ve "Bu gelişmeler ABD Hazine tahvil faizlerinin uzun tarafında düşüşe yol açtı" şeklinde görüş bildirdi.