Advertisement

Trump yönetimi, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, 1.3 trilyon dolar büyüklüğündeki mali teşvik planının nasıl finanse edileceğini değerlendirme aşamasında, ultra uzun vadeli tahvil ihracı fikrini yeniden gündeme alıyor.

Aynı kaynaklar, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanlarının, vergi mükelleflerine en düşük maliyetli ilave federal borçlanmayı gerçekleitirmenin yollarını aramaları ile birlikte, birçok seçenek arasında, 50 yıl vadeli ve 25 yıl vadeli tahvil ihracını düşündüklerini belirtti.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, kaynaklardan birine göre, bu seçeneğe sıcak yaklaşıyor. Kaynaklar, ancak Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in ise ilk başta kuşkulu yaklaşmasına karşın bu fikre ısındığını belirtiyorlar.

ABD merkez bankası Fed'in, koronavirüsün ülke ekonomisine hasarını azaltmak için bu ay iki kez acil faiz indirimi yapmasının ardından, faiz oranları tarihi düşük seviyelerde.

ABD'de Hazine tahvilleri şimdilerde 10 ve 30 yıl vadeli oalrak ihraç ediliyor. Mnuchin Ocak ayında, ortalama vadenin uzatılması amacıyla yılın ilk yarısında 20 yıl vadeli Hazine tahvili ihracının planlandığını duyurmuştu.

Bu seçenek hükümetin riski daha uzun vadeye yaymasına olanak tanıyacak ve borçlanma maliyetlerini mevcut düşük seviyelerde kalmasını sağlayacak.

Mnuchin 50 veya 100 yıl vadeli tahvil ihracını daha önce iki kez düşündü. Yatırımcılar bu fikre fazla itibar etmediler, zira, kendi düşüncelerine göre, ultra uzun vadeli tahviller düzenli ve sürdürülebilir bir şekilde ihraç edilemezler.

ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı.