Advertisement

Alarko Holding CEO'su Ayhan Yavrucu Bloomberg HT'ye konuk oldu. Pandemi sürecinde hızlı bir refleks gösterdiklerini ve tüm organizasyonlarını uygun biçimde yapılandırdıklarını belirten Yavrucu "2020 yılının 2019'dan daha iyi olmasını planlamıştık, tabi pandemi gündemde değildi. Pandemi tüm dünyayı olduğu gibi bizi de etkiledi." diye konuştu.

2020 cirosunda büyük bir daralma beklemediklerini ifade eden Yavrucu, "pandeminin nasıl seyir izleyeceğini bekliyoruz, ona göre bütçelerimizde revizyon yapacağız, bunu Temmuz'da gerçekleştirip buna göre revize edeceğiz.

Haziran sonunda tüm faaliyet kollarındaki arkadaşlarımızla yapacağımız değerlendirmelerde hasar tespiti yapacağız ama ben büyük bir kalıcı hasar çıkacağını düşünmüyorum, bütçemizin tabi ki bir miktar gerisinde kalacağız gibi görünüyor ama bu bizi çok etkileyecek bir rakam olmayacaktır" yorumunu yaptı.

"EN FAZLA ETKİLENEN İŞ KOLUMUZ MÜTEAHHİTLİK OLDU"

Pandemiden en çok etkilenen işlerinden birinin müteahhitlik olduğunu kaydeden Yavrucu sektörlerin nasıl etkilendiğine dair soruya şu yanıtı verdi, "müteahhitlik en çok etkilenen iş kolu oldu çünkü dar bir alan içerisinde çok sayıda insanı çalıştırmak zorundasınız. Bu pandemiyle örtüşmüyor...Elektrik tüketiminde bir düşüş var. Fakat biz bundan çok etkilenmedik, bizim Nisan ortasından itibaren sulama mevsimi başlıyor oradaki talep artışı nedeniyle belki yüzde 2 - 3 civarında talepte daralma olabilir. Kömür santralinde yılın 2. yarısından itibaren hedefleri yakalayan düzeyde üretim yapılacağını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Şirketi ağırlıkla enerji sektörüne döndürdüklerini kaydeden Yavrucu gelecek yıllarda enerjinin payının daha da artacağını ifade etti.

Turizmin pandemiden en fazla etkilenen sektör olduğunu kaydeden Yavrucu "eğer bu süreç iyi yönetilirse ve vaka sayıları düşerse ben Ağustos'tan itibaren yabancı turistin geleceğini düşünüyorum. Şu anda doluluk oranımız da fena değil" dedi.

"BU SENE 150 MİLYON DOLAR BORÇ ÖDEYECEĞİZ"

Borç yapılandırması düşünüp düşünmedikleri sorusuna ise Yavrucu "bizim için nakit esastır kar ve ciro ondan sonradır, biz 2008'deki kriz nedeniyle tedbirliydik, Banka borçlarımızda bir problem yok. Bu sene Alarko grubu olarak 150 milyon dolar borç ödeyeceğiz. Onun ödenmesinde gerekli tedbirler alındı, borç yapılandırması gibi bir talebimiz yok" yanıtını verdi.