Advertisement

Almanya ekonomisi yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 2.2 ile 10 yılı aşkın sürenin en büyük daralmasını yaşadı. Bu durum, ekonomik büyümede koronavirüs salgınının hasarının ilk işaretlerinin görülmeye başlandığını gösteriyor.

İki haftadan az bir süre önce, resmi tecrit uygulaması, tüketici harcamalarında ve sermaye yatırımlarında sert düşüşlere neden olmuştu. Kamu harcamaları ve inşaat sektörü ise bir miktar istikrar getirdi.

Dördüncü çeyrek rakamının yüzde 0.1 düşüşe revize edilmesi ile birlikte, ekonomi üst üste iki çeyrek daralma göstermesinden dolayı resesyona girmiş durumda. Pandeminin yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerin yavaş bir şekilde kaldırılmasından dolayı, ekonomi ikinci çeyrekte daha fazla daralmaya hazırlanıyor.

Euro Bölgesi ve Almanya tahvilleri bu veriye fazla tepki vermedi. Euro da önceki kapanış seviyeleri yakınında seyretti.

Almanya hükümeti işletmeler destek için 1.2 trilyon euro (1.3 trilyon dolar) büyüklüğünde bir kurtarma paketi hazırladı ve ekonomiyi harekete geçirmek için ilave tedbirlere gitmeye hazırlanıyor. Almanya'da sadece Nisan ayında 370,000 kişi işini kaybetti ve işletmelerin işçi çıkardığında hükümetin bu işçilerin ücretlerinin büyük kısmını telafi ettiği programa 10 milyondan fazla kişi başvurdu.