Advertisement

Altın fiyatları, jeopolitik gerginlikler sonrasında yatırımcıların güvenli liman alımlarına odaklanmasıyla son 8 ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Gram altın da küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 820 TL’nin üzerini gördü.

Küresel piyasalarda Ukrayna krizi yeni haftanın ilk işlem gününde fiyatlamalar üzerinde olumsuz etki yaratırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in diyaloğa açık olduğu yönündeki sinyali gerginliğin bir miktar azalmasına neden oldu.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, pazartesi günü CNBC’ye verdiği bir röportajda Temmuz ayına kadar faizin 100 baz puan artırılması gerektiği söylemini tekrarladı. Fed'in şahin yöneticilerinden biri olarak bilinen Fed Kansas City Başkanı Esther George ise Fed'in enflasyonu düşürmek için parasal genişleme politikalarının mümkün olduğunca hızlı geri alınması gerektiğini söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın geçen haftanın büyük bölümünü yatay bir seyirle geçirdikten sonra cuma günü 1.864 dolara kadar tırmanmıştı. Yatırımcıların Ukrayna’dan kaynaklanan jeopolitik gerginliklere ağırlık vermesiyle yükselişe geçen ons altın, salı günü 8 ayın en yüksek seviyesinde 1.878 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçen hafta çoğunlukla 800 TL’nin sınırında işlem görürken cuma günü küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 810 TL’ye kadar yükselmişti. Dolar kurundaki yatay seyirden dolayı küresel altın fiyatlarındaki hareketleri takip eden gram altın, salı günü 821 TL seviyesinde bulunuyor.

Nasdaq 100 Endeksi’nin aylık momentum trendi salgın başladığından bu yana ilk defa ayı piyasası tarafına geçti. Bazı yatırımcılar bu göstergenin risk iştahı modunun kapandığına işaret ettiğini düşünüyor. Hareketli Ortalama Ayrışma ve Birleşme (MACD) göstergesi, Nasdaq Ocak ayında yüzde 8,5 düşüş kaydettikten sonra son 13 yılda görülmemiş bir negatif momentum seviyesine ulaştı.

Dolar/TL’nin 1 aylık ima edilen oynaklığı yıl başından bu yana sert bir düşüşle Kasım ayı başındaki seviyelere geriledi.

Kasım ayı başında 9,50 seviyesinde bulunan dolar kuru takip eden haftalarda hızlı bir yükseliş kaydetmiş ve Aralık ayı ortasında 18’in üzerini görmüştü.

Dolar/TL’nin 1 aylık ima edilen oynaklığı da bu süreçte yüzde 16 seviyelerinden yüzde 80’e kadar tırmanmıştı.

Hükümetin açıkladığı kur korumalı mevduat uygulaması sonrasında dolar kuru düşüş yaşarken kurun oynaklığıyla ilgili göstergeler de geriledi.

İma edilen oynaklığın yanında dolar/TL için alım ve satım opsiyonlarının volatilitesi arasındaki farkı gösteren 25 Delta Risk Reversal göstergesi de Kasım ayı ortasındaki seviyelere geriledi.

Dolar/TL, kur korumalı mevduat paketleri açıklandıktan sonra Ocak ayı ortasından bu yana dar bir fiyat aralığında hafif dalgalı bir seyir izliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de geçen hafta kurun stabil gittiğini ve oynaklığın en az seviyede olduğunu belirtmişti.

Verdiği demeçte 20 Aralık akşamı kura hiçbir müdahalede bulunmadıklarını belirten Nebati, sonrasında ufak tefek müdahalelerin olmuş olabileceğini ama artık müdahaleye gerek duyulmadığını söylemişti.