Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin bu haftaki turunun sonuçlarını beklemeleri ile birlikte sakin bir seyir izledi. Financial Times'ta çıkan haberde, anlaşmanın uygulanması ve yaptırımları konusunda her iki tarafın görüşmeleri sürdürdüğü, ancak diğer engellerin aşıldığı kaydedildi.

Traderlar ayrıca, Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) 2019 yılı için küresel ticaret büyüme projeksiyonunu düşürmesi ve ABD'de işletme ekipmanlarına yönelik fabrika siparişlerinin Şubat'ta da gerileyerek son dört ayda üçüncü kez gerilemesinin ardından dikkatlerini ekonomi üzerinde topladı. Dikkatler Cuma günü ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.4 yükseldikten sonra yüzde 0.1 daha tırmanarak Londra saati ile 07:46'da ons başına 1,293.41 dolara tırmandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günkü yüzde 0.1'lik yükselişinin ardından yüzde 0.1 düştü.

Singaput'da Phillip Futures analisti Benjamin Lu, "ABD-Çin ticaret görüşmelerindeki ilerlemeden dolayı risk iştahının yeniden artması ve küresel imalat sektörü verilerindeki yukarı dönüş, altının cazibesini azalttı," dedi ve "Ancak altın konusunda iyimserliğimiz sürüyor. Zira küresel ekonomik göstergeler zayıf büyümeyi ve artan piyasa risklerini işaret ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.4 yükselirken, platin yüzde 0.1 değer kazanarak yükselişini dördüncü güne taşıdı ve palladyum yüzde 0.2 tırmandı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Steven Mnuchin'in Beijing'de katıldığı görüşmelerden birkaç gün sonra, Çarşamba günü başlayacak ticaret görüşmelerine katılacak Çin heyetine başkanlık ediyor.

*İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılmasını önlemeye yönelik bir plan oluşturulması için en büyük siyasi rakibi Jeremy Corbyn'den yardım istedi.