Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) Amerikalıları ülke içinde potansiyel bir salgına karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarması ve Güney Kore'de virüs vaka sayısının 1,000'i geçmesinin ardından koronavirüse ilişkin endişelerin tekrar ön plana çıkması sonucu yükseldi.

Riskli varlıklardan çıkılması ile birlikte, Asya'da hisse senetleri, ABD'de Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin üst üste dört gün düşmesinin ardından değer kaybederken, ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Salı günü gördüğü tarihinin en düşük seviyesi yakınında seyretti. Traderlar ayrıca koronavirüsün küresel büyüme üzerindeki etkisini gidermek için para politikasında genişleme olabileceğine ilişkin işaretlere de bakıyor.

Spot altın yüzde 0.7 yükselerek ons başına 1,646.33 dolara kadar çıkmasının ardından Singapur saati ile 13:09'da 1,642.37 dolara geldi. Metal, Pazartesi günü 1,689.31 dolar ile 2013'ten beri en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Salı günü yüzde 1.5 geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.2 düşmesinin ardından yüzde 0.1 yükseldi.

Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, "Koronavirüs salgını ortamında küresel büyüme endişeleri altına destek vermeye devam ediyor," dedi ve "Bu nedenle düşüşlerde alım yapma yolundaki görüşümüzü koruyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.6 yükselerek ons başına 18.1155 dolara tırmanırken, platin ve paladyum yüzde 0.5 yükselerek sırasıyla ons başına 932.16 dolar ve 2,727.25 dolara ulaştı.

Piyasad izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, koronavirüs salgınının ABD'nin ekonomik görünümünde değişiklik meydana getirip getirmediğini söylemek için "halen çok erken" olduğunu kaydetti ve böylelikle yetkililerin faiz indirimine ihtiyaç olduğuna ilişkin bir değerlendirme yapma konusunda acele etmediklerini işaret etti.

*ABD'de üst düzey sağlık yetkilileri, Çin'de ortaya çıkan virüs salgınının ülkede geniş bir şekilde yayılması durumunda hükümetin alabileceği bir dizi tedbiri açıkladı ve günlük yaşamda aksaklıklara neden olabilecek acil sağlık planlarının altını çizdi.

*Çin ekonomisine ilişkin bir grup öncü gösterge Şubat ayında, fabrikaların kapasitelerinin altında üretmeleri ve ulaşımın kısıtlanması dolayısıyla salgının üretim ve tüketimi olumsuz etkilediğini gösterdi.