Advertisement

Altın küresel merkez bankalarından gelen uzun süreli enflasyon şoku uyarılarıyla yatırımcıların yükselen faizler nedeniyle oluşan resesyon endişelerini fiyatlamasıyla üçüncü ayını da kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell ve Avrupalı mevkidaşlarının kalıcı fiyat baskıları ve düşen büyüme hızı nedeniyle son 20 yıldır uyguladıkları stratejilerini rafa kaldırmak zorunda kalabilecekleri belirtiliyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yıllık panelinde konuşan AMB Başkanı Christine Lagarde pandemi ve jeopolitik faktörler nedeniyle dünyanın yakın vadede düşük enflasyon ortamına dönmesinin zor bir olasılık olduğuna vurgu yaptı.

Bu durum beklenenden daha agresif bir sıkılaşma politikası sinyali olarak değerlendirildi.

Fed Cleveland Başkanı Loretta Mester CNBC’ye Çarşamba günü yaptığı açıklamada Fed'in faiz artırım döngüsünün başında olduğunu ve politika faizinin yıl sonuna dek yüzde 3-3,5 seviyesine ve önümüzdeki sene yüzde 4 üstüne çıktığını görmek istediğini söyledi.

IG Asia Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong’a göre altın fiyatları Mart ayından beri düşen bir kanalda işlem görüyor ve artan büyüme riskleri değerli metale destek sağlasa da ikna edici bir dönüş için 1.850 dolar üstüne bir hareket yaşanması gerekebilir.