Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB), koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınamadığı bir ortamda, bankaların sermayeyi hissedarlara geri döndürmelerini askıya almalarını ve bonusları belirlemede ılımlı davranmaları yönündeki çağrısının uzattı. Bu durum, işlerini yeniden normale döndürme konusunda lobi yapan bazı bankaları güç durumda bırakıyor.

AMB, Salı gün yaptığı açıklamada, bankaların en azından Ocak ayına kadar, temettü ödemelerini veya hisse geri alımlarını durdurmalarını ve bonus ödemeleri konusunda "aşırı ılımlı" olmalarını istedi. Banka böylelikle bu yöndeki talebini üç ay uzatmış oldu. Bloomberg, geçen haftaki haberinde, Avrupa Merkez Bankası'nın böyle bir karar alma eğiliminde olduğunu kaydetmişti.

Bloomberg'in haberinde, aralarında BNP Paribas SA'nın bulunduğu bankaların, hızlı bir şekilde düşen hisse senedi fiyatlarını desteklemek için temettü ödemelerine yeniden başlama konusunda lobi yapmakta olduğu belirtilmişti. Hisse senetlerinde görülen tarihi uzunluktaki ralli, düzenleyici kuruluşlardan gelen kolaylıklar ve geniş kapsamlı devlet kredi garantileri bazı bankaların kârlarını artırmalarına yardımcı oldu. İsviçreli UBS Group AG, geçen hafta, yıl sonuna doğru hissedarlarına daha fazla sermayeyi geri döndürebileceğini işaret etmişti.

AMB ilk kez Mart ayında, pandemi ile mücadele için alınan karantina tedbirlerinin ekonomileri neredeyse durma noktasına getirmesi ile birlikte, bankalardan sermayelerini koruyabilmeleri için en azından Ekim ayına kadar temettü ödemesi yapmamalarını istemişti. Böyle bir adım bazı bankalar ve onlara yatırım yapanlar için oldukça sıkıntılı bir durum yaratsa da, AMB, bunu dengeleyebilmek düzenleyici kuruluşların daha önce benzeri görülmemiş imkanlar sağladığını işaret etmişti.

AMB, ekonomik ortamı, finans sisteminin istikrarını ve bankaların gelecekteki sermaye seviyelerini planlayabilme yeteneklerini dikkate alarak, dördüncü çeyrekte bu duruşunu tekrar gözden geçireceğini belirtti.

AMB, "Bu geçici ve istisnai teklifin yapılmasını gerektiren belirsizlik ortadan kalktığında, sürdürülebilir sermaye pozisyonuna sahip bankalar temettü ödemelerine yeniden başlamayı düşünebilir" dedi.