Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) parasal teşvikine ilişkin Avrupa'nın en üst mahkemeleri arasında süregelen tartışmalar sürerken, Başkan Christine Lagarde büyük bir ihtimalle daha fazlasına hazırlanıyor.

Kendisi de bir avukat olan Lagarde, kurumunun 2.7 trilyon euronun (2.9 trilyon dolar) üzerindeki varlık alım programının yasal anlaşmazlıktan etkilenmediğini ve Euro Bölgesi'nin koronavirüs krizini aşması için ne gerekiyorsa yağacağını söyledi.

Birçok ekonomist ve yatırımcı için bu, neredeyse kesin olarak ayrı bir tahvil alım programı olan 750 milyar euroluk pandemi alım programını hızlandırmak anlamına geliyor. Pandemi alım programı Mart ayında özel olarak koronavirüsün etkileriyle mücadele etmek için tasarlanmıştı.

AMB bu programı artırmaya ya da vadeli gelen tahvilleri yeniden yatırıma döndürmeye karar verebilir. Tek soru bunun ne zaman gerçekleşeceği.

Bloomberg Euro Bölgesi kıdemli ekonomisti David Powell, "Karar, Yönetim Kurulu'nun mahkeme engelinden kaçınması için bir yol açıyor ve büyük bir ihtimalle varlık alımlarının engellenmeden devam etmesini sağlayacak. Ancak, bununla birlikte yanıtladığından daha fazla soru doğuruyor ve önemli ölçüde belirsizlik oluşturuyor." dedi.

Alman anayasa mahkemesi geçen hafta AMB'nin ilk varlık alım programının yasal sınırların dışına çıkmış olabileceğine hükmetmişti.