Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, AMB'nin pandemi acil durum programı çerçevesinde çöp tahvil alma beklentilerini önemsemedi.

Almanya'nın Handelsblatt gazetesinde Pazar günü mülakatı yayınlanan Fransa MB Başkanı, “Bu tartışma herhalde acil değil.” dedi. Aynı zamanda AMB'nin para politikasının kredi derecelendirme şirketlerine bağımlılığını azaltıp azaltamayacağını incelemesi gerektiğini söyledi.

Villeroy, “Krizden önce 'çöp' notuna sahip tahvillerde alım yapmamızı ihtimal dışı görüyorum. Diğer yandan derecelendirme kuruluşları iyi notlu şirketlerin notunu kriz esnasında düşürmüşse bu halihazırda negatif olan trendi pekiştirebilir.” dedi.

Politika yapıcılar, pandemi nedeniyle yatırım yapılabilir seviyedeki notlarını kaybeden şirketlerin tahvillerini almadı. AMB bu ay pandemi alım programını neredeyse iki katına çıkararak 1.35 trilyon euro (1.5 trilyon dolar) yaptı.

AMB'nin Nisan ayında gözden düşen şirketlerin tahvillerini bankalarla operasyonlarında teminat olarak kabul etmek için koşullarını gevşetmesinin ardından bankanın eninde sonunda alışveriş listesine çöp tahvilleri ekleyeceğine ilişkin bir spekülasyon mevcuttu.