Advertisement

Salı günü Eli Lilly& Co. tarafından yapılan açıklamada, hükümet tarafından desteklenen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına yönelik antikor çalışmalarının 'güvenlik endişeleri ile' askıya alındığı bildirildi.

ABD'li ilaç devi Johnson&Johnson's'ın yürüttüğü klinik çalışmalarda deneklerden birinde açıklanamayan bir hastalık gelişmesi ile çalışmaların durdurulmasının ardından 24 saat geçmeden Eli Lill&Co.'dan da çalışmaların askıya alındığına yönelik haber alındı.

Eli Lilly sözcüsü, bağımsız bir denetim kurulunun “deneklerin güvenliğini” gerekçe göstererek şirkete klinik deneyleri durdurma tavsiyesi verdiğini belirtti.

Bu gelişmeler yüksek olasılık ile enfeksiyona yönelik müdahale arayışlarının çok hızlı hareket ettiğine dair endişeleri artırıyor.

Düzenleyiciler ve ilaç şirketleri 3 Kasım'daki başkanlık seçimi öncesinde artan poliitk baskının bilimsel çalışmalar üzerinde baskı yaratıp yaratmadığına dair sorularla yüzleşiyorlar. Sene başından bu yana dünyayı etkisi altına alan koronavirüse yönelik geliştirilmeye çalışılan aşı çalışmalarında yaşanan aksaklıklar çalışmaların durdurulmuş olmasına rağmen farmasötik sektöründeki tedirginlikleri artırıyor.

Johnson&Johnson da deneklerden birinde meydana gelen 'açıklanamayan bir hastalık' sebebiyle aşı çalışmalarına ara verdi

Pazartesi günü ABDli ilaç devi Johnson&Johnson aşı çalışmalarını klinik katılımcılardan birinde beklenmeyen bir hastalık gelişmesinden dolayı geçici bir süre durdurulduğunu bildirdimişti

Böylece, daha önce Astra Zeeneca ve Oxford üniversitesi işbirliğinde sürdürülen çalışmaların yine bir deneğin rahatsızlanması üzerine durdurulması ile uygulanabilir virüs geliştirme yarışında ikinci kez bir aşı geliştirici şirket çalışmaları durdurmuş oldu.

J&J tarafından yapılan açıklamada "Aşı adayımızın geliştirilme süreci boyunca şeffaf güncellemeler taahhüt ediyoruz. Hastalık,kaza vb. ciddi olumsuz durumlar dahi olsa bu tarz durumlar, -özellikle bu tarz geniş çaplı çalışmalarda- her klinik süreçte ihtimaller dahilindedir.