Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları Pazartesi günü büyük ölçüde düştü ve Japonya piyasaları hala 33 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor.

Nikkei 225, son 10 haftadır haftalık kazançlar kaydetti, ancak Pazartesi günü düz çizgiye yakın işlem gören Topix ile birlikte yüzde 0,3 düştü.

Güney Kore'de Kospi yüzde 0.77, Kosdaq yüzde 0.21 düştü.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, anakara Çin hisse senetleri ile birlikte yüzde 0,48 düşüşle açıldı. Şanghay Bileşik Endeksi marjinal bir şekilde düştü ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,18 düştü.

Avustralya, S&P/ASX 200 ile bölgedeki daha geniş satışları karşılayarak yüzde 0,31 daha yüksek ve kamu hizmetleri ve tüketici hizmetleri stoklarından güç alıyor.

Asyalı yatırımcılar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin geçen hafta bazı önemli borç verme faiz oranlarını düşürmesinin ardından, Salı günü Çin'in kredi faiz oranı kararını sabırsızlıkla bekliyor olacak.

Diplomatik cephede, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD ile Çin arasındaki gergin ilişkileri onarmak için diplomatik bir görevle Pekin'de bulunuyor.

ABD piyasaları Pazartesi günü ‘Junetheenth’ tatili nedeniyle kapalı olacak. Cuma günü, üç majör endeks de haftanın başındaki güçlü performansın ardından günü düşüşle kapattı. Fed geçen haftaki FOMC toplantısından sonra, üst üste 10 artış serisini kırarak, özellikle faiz oranlarını sabit tuttu.

S&P 500 yüzde 0,37 düştü ve Nasdaq Composite yüzde 0,68 kaybetti, ancak her iki endeks de Mart ayından bu yana en iyi haftasını kaydetti. Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 0,32 düştü ancak üst üste üçüncü pozitif haftasını kaydetti.