Advertisement

Avustralya Merkez Bankası da,  elinde kalan geleneksel para politikası cephanesini bitirdikten sonra, faizleri düşürmek için ülke tahvil piyasasına gireceğini açıklaması ile birlikte geleneksel olmayan araçlara yönelen uluslararası topluluğa katıldı.

Başkan Philip Lowe'ın Perşembe günü acil toplantının ardından gelen olağandışı adımı, faizleri düşük tutmak için belirli miktarda ülke tahvili satın almayı taahhüt eden Avrupalı ve Amerikalı mevkidaşlarından farklılık gösteriyor. Lowe, bunun yerine, üç yıl vadeli tahvil faizini yüzde 0.25 seviyesinde tutmayı amaçlayaacak.

Lowe ayrıca gösterge faizi de, efektif alt bant olarak işaret ettiği yüzde 0.25 seviyesine düşürdü ve bunun ABD, Yeni Zelanda ve İngiltere'deki politika yapıcılarının faizi aynı seviyeye çekmesi ile eş zamanlı bir hareket olmadığını sözlerine ekledi.

Avustralya ekonomisi 1991'den bu yana ilk resesyonuna yöneldi ve ülkenin kredi piyasaları, tüm dünyada yatırımcıların çıkışa yönelmesi ile birlikte baskı altında. Lowe, politika durusunun ardından yaptığı konuşmada, önümüzdeki aylar için hiç de olumlu sözler sarfetmedi ve "Avustralya'da ekonomik faaliyet ve gelirlere, birkaç ay sürecek büyük bir darbe bekliyoruz. İstihdamda önemli ölçüde kayıplar da bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Banka ayrıca, özellikle küçük ve orta boy işletmelere kredi desteği amacıyla, bankacılık sistemi için  en az 90 milyar Avustalya doları (50 milyar dolar) tutarında vadeli fonlama imkanı getirdi.