Advertisement

BLOOMBERG HT - ÖZEL

BDDK’nın TL nakdi kredilere getirdiği 15 milyon liralık nakdi yabancı para varlık sınırlaması sonrası, kredi akışı bankaların müşteriden aldığı beyan ile sağlanıyor.

Bloomberg HT’nin ulaştığı bankacılık kaynakları, son denetlenmiş tablonun tarihini esas alarak kredi prosedürü başlatıldığını ifade ediyor. Bankaların denetim firması onaylı son mizanlara bakarak işlem yaptığı vurgulanıyor.

Cari nakdi yabancı para fazlası konusunda ise bankalar müşteri beyanı istiyor ve bunun ardından kredi sağlanıyor.

Bloomberg HT’ye bilgi veren kaynaklar, Türkiye genelinde bu durumda 8-10 bin arasında firma bulunduğunu; onları mağdur etmemek adına çalışıldığını ifade etti.

Prosedürlerde belirsiz olan unsurlar konusunda BDDK’dan düzenli olarak görüş sorulurken, bankalar şirketin kredi alıp alamayacağı konusunda tenakuzda kalındığında kredi sürecini belirsizlik geçene kadar askıya alabiliyor.

Bloomberg HT’ye konuşan bankacılar, “Hangi şirketin kredi alıp alamayacağı konusunda belirsizlik var. Dolayısıyla normalde rahatlıkla kredi verdiğimiz bazı şirketlerde ancak limitli hareket edebiliyoruz” dedi.

Denetim esaslarında son denetimden geçmiş tabloların her şirket için güncel olmaması, sorun yaratan alanlardan biri.

Zira çeyreklik bilançolar için her şirkette denetimden geçme yükümlülüğü bulunmuyor. Bu nedenle kredi yeterliliği için yılsonu bilançosunu denetimden geçirmiş ve süreci tamamlamış şirketler için sorun bulunmazken, diğer şirketlerde müşteri beyanı alınıyor.

Müşteri beyanı ile gerçek durum arasında fark oluştuğunda yaptırımın ne olacağı gibi konularda belirsizlik sürerken, BDDK’nın bugün tüm sorun yaratan alanları netleştirmesi bekleniyor.

Kredi kullandırımı için kontrol listesi şartı

Yeni düzenleme sonrası bankaların önemli bölümü internet üzerinden ticari kredi kullanımını askıya aldı. Kredili mevduat hesabı, doğrudan borçlandırma sistemi ve kredi kartı kullanımları da durduruldu.

Bu arada bankaların kredi kullanımı için şubelerine gönderdikleri yazılarda her kredi kullandırımı için kontrol listesi şartı getirildiği öğrenildi. Bu listelerin tutar sınırı olmaksızın tüm kullandırım için hazırlanması, şube müdürü, portföy ve müşteri hizmetleri olarak ayrı imzalanması istendi.

İmzalı kontrol listesi olmadan kredi girişi yapılmaması önemle vurgulandı.