Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

BIST 100 endeksi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz ve enflasyon konusunda verdiği mesajların etkisiyle dalgalandı.

Güne primli başlayan ve yüzde 2'ye kadar yükseliş kaydeden BIST 100 endeksi Erdoğan'ın konuşmasının ardından hafif gerileme kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz yönündeki mesajlarının ardından bankacılık endeksinde hızlı bir düşüş kaydedildi. Sonrasında ise endeks toparlandı.

Erdoğan, "Yüksek faizlerin neye mâl olduğu ortada. Yüksek faizlere yatırımcımızı ezdirmemeliyiz" diye konuştu. Enflasyonla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, enflasyonla mücadelenin en önemli öncelikleri olduğunu, hedeflerinin enflasyonu tek haneli seviyelere indirmek olduğunu belirtti.

Erdoğan, "Fiyat ve finansal istikrarı birlikte sağlayacağız. Enflasyonla mücadele en önemli önceliğimiz. Hedefimiz bir an önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. Mali disiplini koruyarak, büyüme ve istihdam odaklı bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Analistler, artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları ve buna paralel getirilen yeni tedbirlerin ekonomideki toparlanmaya ilişkin endişeleri artırmasına karşın teşvik beklentileri ile dünya Borsalarında dalgalı bir seyir izlendiğini bildirdi.