Advertisement

Mart ayı sonrası düşüş gösteren endeksin Haziran ayında başlayan yükselişini Temmuz ayının ilk yarısında da sürdürdüğünü izliyoruz.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin kişisel mevcut durum algısı dışında hem Türkiye Ekonomisinin bir önceki aya göre mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde yavaşlayarak da olsa artış eğiliminin devam ettiği izleniyor. Yenilenen İstanbul seçimlerinin sonuçlanmasıyla iç siyasi risklerin azalmasının Tüketici Güvenindeki artışın bir nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Diğer önemli bir neden, ticaret savaşlarında tansiyonun düşmesi ve merkez bankalarının genişletici para politikası sinyallerinin küresel piyasalarda yarattığı pozitif etkinin iç finansal piyasalara da yansıması gibi görünüyor.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 3,31 artışla 86,08 değerini aldığını görüyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 1,45 artışla 56,17 değerini alıyor.

Tüketici güvenindeki artış eğilimi korunabilirse iç talepte yılın ilk yarısına göre bir miktar toparlanma görülebilir.