Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Haziran ayı verileri açıklandı.

Buna göre, 2023 yılı Haziran ayı 1. dönemi için hesaplanan 2013 yılı 100 temelli Tüketici Güven Ön Endeksi 76,38, Tüketici Beklenti Ön Endeksi 87,07 ve Tüketim Eğilimi Ön Endeksi 69,00 değerini aldı.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,20 düşüş göstererek 76,38 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında tüketicinin mevcut durum algısında ve geleceğe ilişkin beklentilerinde hafif gerileme izliyoruz. Endeksin gerilemesinde önemli bir unsurun döviz kurlarında yaşanan görece hızlı yukarı yönlü hareketlenme ve enflasyonda yükseliş eğilimi ile alım gücünde ortaya çıkan gerileme olduğu izleniyor.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi yüzde 1,44 gerileyerek 87,07 değerini aldı.

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 0,23 gibi hafif bir artışla 69,00 değerini alıyor.

Tüketim eğilimindeki yükselmenin arkasında temel faktörün ise kurların etkisiyle yükselmesi beklenen fiyatlar nedeniyle öne alınan talebin devam etmesi olduğu düşünülüyor.