Advertisement

Donald Trump, başkanlığının ilk üç yılını, Çin ile bir ticaret anlaşması yapmasını ve Xi Jinping ile daha güçlü ilişkiler geliştirmesini isteyenlerle, Çin'e karşı baskı kurulmasını talep eden muhafazakarlar arasında denge kurmakla geçirdi.

Çarşamba günü, Houston'daki Çin Konsolosluğu’nu kapatmak için yapılan beklenmedik talimat bir şeyi açıkça ortaya koydu: Şahinler artık iş başındaydı.

Trump, ABD politikasını yıllardır görülmemiş muhalif bir adım atarak, Dışişleri Bakanı Michael Pompeo liderliğindeki bir danışman grubunun görevlendirilmesine onay verdi. Sonrası, Houston kararıyla sonuçlanan bir dizi yaptırım, kısıtlama ve kınama oldu.

Dış İlişkiler Konseyi kıdemli üyelerinden Mira Rapp-Hooper, "Yönetimin Çin'e karşı sert olduğu yönündeki genel mesaja rağmen, salgın gerçekleşmeden öncesine kadar tam tersini gördük. Aslında ilkbahara kadar çok dar bir Çin politikası takip edildi." dedi.

Savaş şimdi çok sayıda cephede açıldı: Çin'in Hong Kong üzerindeki sıkı tutumu, Sincan'daki azınlık Müslümanlara gösterilen muamele, teknoloji casusluğu ve fikri mülkiyet hırsızlığı... ABD, hemen hemen her politik alanda daha sert tepki veriyor; Çinli akademisyenleri ve gazetecileri sınır dışı ediyor ve ABD'nin Çin mallarına olan bağımlılığını azaltması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

ABD'nin Houston Konsolosluğu hamlesi, Çin'deki Amerikan varlığını riske sokuyor

Değişimin asıl mimarları olan ve Beyaz Saray’da birçok destekçi bulan Pompeo'nun ekibi ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Matt Pottinger, yıllardır Çin’in tavırlarını görmezden gelen Cumhuriyetçileri ve Demokratları saf olmakla eleştiriyor ve ABD'nin bu duruma bir misilleme yapması gerektiğini düşünüyor.

Pompeo, 19 Haziran'da yaptığı açıklamada, "Amerika, Çin Komünist Partisi'ne ve saldırganlığa, Amerika'nın son 20 yıldır yapmadığı bir şekilde tepki veriyor." dedi.

Pompeo, sözcüsü Morgan Ortagus'a, geçen yıl ülkenin “sert rejimine" atıfta bulunarak yaptığı gibi, Çin'e alışılmadık derecede sert bir dil kullanması için daha fazla yetki verdi. Çin’in Washington Büyükelçiliği, Çarşamba günü ABD yönetimini “yanlış yöne giden bir araba”ya benzeterek, ABD'yi ölçülü davranmaya çağırdı.