Advertisement

ABD Doları, California valisi Gavin Newsom'un eyalet çapında uygulanan evde kalma emrinin diğer eyaletlerinde aynı adımı takip edebileceği ve dünya ekonomisini resesyona sürükleyebileceği endişeleriyle rekor seviyelerden düştü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), doların önemli piyasa paralarının tamamı karşısında değer kaybetmesiyle birlikte yüzde 0.9 geriledi. Newsom'un adımı virüsün etkisini sınırlamak için ABD'de alınmış en sıkı önlem. Newsom'ın tahminine göre harekete geçilmediği takdirde California'da yaşayanların yüzde 56'sı enfekte olabilir.

B. Riley FBR Inc. baş küresel stratejisti Mark Grant, "Dolara kısmen diğer bazı büyük eyaletlerin takip etmesi durumunda işsizliğin önemli ölçüde artacağı ve ABD'yi resesyon ile depresyon arasında bir noktaya sürükleyeceği endişesiyle satış geliyor. Bu, 'ABD'nin böyle bir sorunla karşılaşacağını düşünmezdik ama belki de mümkün.' diyen insanların refleks olarak verdiği bir tepki." dedi.

Dolar göstergesi geçen sekiz seansta yüzde 8 civarı arttı. Dünyanın rezerv parasına yönelik artan taleple birlikte sekiz seansın tamamında yükseldi.