Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

(11.35'te güncellendi)

Döviz kurlarında geçen hafta yaşanan sınırlı yükselişin ardından yeni haftaya bir miktar artıda başlandı. Hafta boyunca dalgalı bir seyir izleyen Dolar/TL , haftayı yüzde 0.73'lük bir yükselişle tamamladı.

Haftanın ilk işlem gününe hafifçe yükselişle başlamasının ardından öğle saatine doğru yukarı yönlü hareketini hızlandıran dolar/TL kuru, 7.9371'e kadar çıkmasının ardından TSİ 11.35'te yüzde 1.08 artıda 7.9305'ten işlem gördü. Euro/TL 9.6366 seviyesinden alıcı buldu. Kur sepeti 8.7833'e geldi.

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi Cuma gününü yüzde 1.28 yükselerek haftayı yaklaşık 1,370 puanlık rekor seviyeden tamamladı. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 2.99 değer kazandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksinin açıkladı. Buna göre sanayi üretimi Ekim'de yıllık yüzde 10.2 arttı. Aylık bazda bakıldığında ise artış yüzde 1.1 olarak kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 16 Aralık’ta açıklayacağı Para ve Kur Politikası metninin sunumunda Başkan Naci Ağbal’ın video konferans yapacağı açıklandı. Son olarak 2016 yılının sonunda söz konusu metin basın toplantısıyla duyurulmuştu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı bugün yapılacak. Toplantının ana gündemini kısıtlamaların koronavirüse etkisi ile esnaf ve çiftçiler için kredi, kira ve yapılandırma paketi oluşturacak.

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle yaptırımların önünü açan ve 740 milyar dolarlık savunma bütçesini içeren 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı veto edeceğini açıkladı.