Advertisement

Pazar günü gerçekleşen İstanbul seçimini Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasının ardından Dolar/TL 5.82'den 5.71'e kadar geriledi. Ancak S400 konusundaki haber akışıyla kur dün akşam yeniden yönünü yukarı çevirerek seçim öncesi seviyelere döndü. Dolar/TL gün içi en düşük seviyesi 5.7733'i gördü.

Bu sabah en yüksek 5.8306'yı gören dolar/TL en düşük 5.7944'ü gördü. Euro bu sabah 6.61 - 6.64 bandında seyrederken, sepet kur 6.20 - 6.23 civarında seyrediyor.

BIST 100 Endeksi dün günü yüzde 1.23 artışla 95 bin 182 puanda tamamladı, bankacılık endeksinde yükseliş % 3'ü aştı. BIST 100 Endeksi bugüne % 0.12 düşüşle başladı.

Yurt içinde kuru etkileyecek önemli bir veri bulunmazken ABD'de yeni konut satışları ve Tüketici Güveni izlenecek.

İçeride S400 konusundaki gelişmeler, hafta sonu Japonya'daki G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşmesi piyasalarda yakından takip edilecek.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge "seçim belirsizliğinin bitmesi TL varlıklar için olumluydu ama S400 gündemi TL varlıkların önündeki en büyük engel olarak gözükmekte" diye konuştu.

Garanti Yatırım ise yolladığı notta kura dair "Bugün yeniden ABD’nin yaptırım haberlerin öne çıkacağı  günde, TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde olduğu gibi zayıflamalar görülebilir. 5.81 ‘deki referans kanal desteğinin üzerinde kalındığı sürece 5.92 seviyesi kısa vade direnç olacaktır. " ifadelerini kullandı.

Gelişen ülke para birimlerinin bu sabah dolar karşısındaki performansı, Endonezya para birimi rupi en çok değer kazanan para birimi oldu

Dün TL'nin dolar karşısındaki değer kazancı, gelişen ülke para birimlerinin ortalamasından daha yukarıda gerçekleşti