Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi Frankfurt'taki bir konferansta yaptığı konuşmada iç ekonominin görece olarak güçlü kalmaya devam ettiğini ancak ekonomik görünüme yönelik risklerin hala aşağı yönlü olduğunu söyledi.

Draghi para politikasının ekonomiyi enflasyon hedefine doğru yönelttiğini söyledi. Drahgi enflasyonun hedefe yakınsamasının geciktiğini ancak yolundan çıkmadığını ifade etti.

Dış talepte daha fazla bozulma beklediğini belirten Başkan yatırımlara yönelik beklentilerin ise görece olarak güçlü olduğunu söyledi.

Draghi "Para politikası enflasyon görünümündeki değişikliklere tepki verecek. AMB'nin negatif faizlerin yan etkilerini hafifletmesi gerekebilir." dedi. AMB mevduat faizini 2014'ten beri sıfırın altında tutuyor. 

Draghi, ayrıca TLTRO'ların (Hedefe dönük uzun vadeli refinansman işlemleri) tasarımının evrilen ekonomik koşulları yansıtacağını vurguladı.

Draghi Euro Bölgesi'ndeki geçici yavaşlamanın ciddi bir resesyon işareti olmadığını söyledi. AMB bu ay başında Euro Bölgesi için büyüme tahminlerini düşürmüştü.

Açıklamalar sonrası Euro/Dolar Frakfurt saatiyle 09:28'de yükselerek 1.1262'den işlem gördü, Avrupa bankacılık hisseleri de yükseldi.