Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Türkiye elektrik tüketiminde 28 Temmuz Perşembe günü 882,8 milyon kilovatsaat ile tüm zamanların rekorunu kırarken, elektrik üretiminde de tarihin en yüksek seviyesine ulaşıldı.

AA muhabirinin Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye genelinde dün 882 milyon 754 bin kilovatsaat elektrik tüketildi. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek tüketimi olurken, bu haftanın da ikinci rekor tüketimi olarak kayıtlara geçti.

Ülke genelinde 27 Temmuz Çarşamba günü de 879 milyon 631 bin kilovatsaat elektrik tüketilmişti.

- Üretimde de rekor kırıldı

Türkiye'de 28 Temmuz Perşembe günü 865 milyon 313 bin kilovatsaat olarak gerçekleşen elektrik üretimi de tüm zamanların en yükseği oldu.

Perşembe günü gerçekleştirilen bu üretimin yüzde 36,2'si doğalgazdan, yüzde 24,3'ü hidrolik kaynaklardan üretilirken, yüzde 15,1'i de ithal kömürden elde edildi.

Ayrıca, dünkü elektrik üretiminin yüzde 13,6'sı yerli kömür kaynaklarından, yüzde 7,9'u rüzgar santrallerinden, yüzde 1,2'si jeotermalden karşılanırken biogaz ve diğer kaynakların payı yüzde 0,6 seviyesinde gerçekleşti.

Elektrik üretiminin yüzde 77,3'ü özel sektöre ait santrallerden, yüzde 22,7'si ise Elektrik Üretim AŞ'ye ait santrallerden karşılandı.

Elektrikte daha önceki en yüksek üretim ise 863 milyon kilovatsaat olarak gerçekleşmişti.

Elektrik üretimi ile tüketim arasındaki fark enterkonnekte sistemle komşu ülkelerle gerçekleştirilen dış alım-satım anlaşmalarıyla karşılanıyor.

AA