Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal Perşembe günü 2019'un kalanı ve gelecek iki yıl için bankanın enflasyonda baz senaryosunu güncelleyecek. Politika yapıcılar geçen haftaki faiz indiriminin ardından enflasyonun yılı Temmuz projeksiyonuna kıyasla önemli ölçüde aşağıda tamamlayabileceğini söylemişti.

Temmuz ayında göreve gelen Uysal, üç kez beklentinin üzerinde faiz indirimine giderek politika faizinde toplam 10 yüzde puanı indirim yaptı. Enflasyonun muhtemelen bu ay dibi görecek olmasıyla birlikte Uysal'ın bu yılın son toplantısında bir kez daha faiz indirimine gidip gitmeyeceği merak konusu.

Daha istikrarlı kur ve zayıf talebin etkisiyle enflasyon, Eylül ayında hız keserek iki buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi. Hükümet halihazırda 2019 sonu tahminini yüzde 12'ye indirmiş durumda. Merkez Bankası'nın en yeni baz senaryosu ise yüzde 13.9.

Tera Yatırım ekonomisti Enver Erkan'a göre mevcut koşullar enflasyonun 2020'de çift haneli olabileceğini işaret ediyor. Bu durumun bankaya faiz indirimleri için çok dar bir alan bıraktığını belirten Erkan, enflasyonun hükümetin yüzde 12'lik tahminine ulaşması durumunda reel faizin yatırımcıların gelişen ülkelerden beklediğinden düşük olabileceğini ekledi.

Türkiye'nin reel faizi enflasyonun geçen ay yüzde 9.3'e inmesinin ardından mevcut durumda gelişen piyasalar arasında en üstlerde yer alıyor. TL, yılın ikinci yarısında EM paraları arasında dolar karşısında en iyi üçüncü performansı gösterdi.

Para Politikası Kurulu'nun (PPK) bir sonraki toplantısı 12 Aralık'ta yapılacak.

Bloomberg News