Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım Bloomberg HT'deki Fokus programında Güzem Yılmaz'a konuk oldu. Yıldırım 2018'i 44 milyar dolar üzerinde destekle kapattıklarını belirtti.

İhracatın büyümeye katkısının önemine değinerek 2019'da da bunun devam edeceğini belirten Yıldırım "Görüşmeler yaptığımız hemen hemen tüm firmalar daha çok ihracat çabası içerisindeler. Ekonomide dengelenme sürecinde bu önemli bir gelişme." diye konuştu.

Rakamlarla geçen seneyi değerlendiren Yıldırım "Geçen seneyi Türk Eximbank olarak kabaca 44 milyar dolar üzerinde büyüklüğe ulaştık. TL bazında %60'ın üzerinde artışla ihracatçıya desteğimizi sürdürdük. Eximbank Türkiye ihracatının %53'ünü tek başına finanse eder hale geldi" dedi.

Reel sektörle çok yakın çalıştıklarını ve 2018'de önemli yenilikler yaptıklarını belirten Yıldırım "2019'da da önemli yenilikler yapmaya devam edeceklerini söyledi. Yıldırım, Eximbank'ın bu yıl kadın girişimci ihracatçılara da öncelik vereceğini belirtti.

2019'daki yeni projelerinden bahseden Yıldırım "Bunlardan biri yeni ürünler. Ticaret Bakanımızın da katılımıyla biz bunu kamuoyuna lanse ettik. İhracat finansmanının biraz daha kolaylaştıracağız, finansmana erişimde teminat unsurlarını çeşitlendirmeye başladık. Toplam 11 ürün lanse ettik, 4 'ünü zaten devreye aldık, kalanlarını da aşama aşama devreye alacağız...2019 yılı finansmana erişimde ilave enstrümanların kolaylaştığı bir yıl olacak...Teminat unsurlarının tamamını elden geçirmeyi planlıyoruz." dedi.

"İHRACATÇININ KUR RİSKİ ALMASINI İSTEMİYORUZ"

İhracatçının kur riski almasını istemediklerini belirten Yıldırım "Kur riskinden korunma enstrümanlarını tamamını son derece düşük maliyetlerle veriyoruz. Kur riski alan KOBİ ve ihracatçılar zarar görüyorlar. Sigorta enstrümanıyla beraber ihracatçının kur riski almasını ve dalgalı kur dönemlerinde zarar görmelerini önlemeye çalışıyoruz." yorumunu yaptı.

2018'de Eximbank'ın sağladığı kredi desteğinin ihracat artışına % 3.4 katkısı olduğunu belirten Yıldırım "Bunun da reel anlamda ihracata 5.7 milyar dolar gibi bir katkısı oldu. Bunu daha da artırmak için önümüzdeki dönemde bu çalışmayı firma bazında yapacağız" ifadesini kullandı."YURT DIŞINDAN KAYNAK BULMAKTA HİÇBİR ZAMAN ZORLANMADIK"

Yurt dışından fon temininde Türkiye'nin 52 bankası içerisinde 7. büyük banka durumunda oldklarını ifade eden Yıldırım 10 milyar doların biraz üzerinde ciddi yurt dışı kaynakları olduğuna dikkat çekti. Yıldırım "Bugünlerde CDS'ler neredeyse arzu ettiğimiz seviyelere geliyor. Spread'lerin de CDS'lere yaklaşmasıyla yurtdışı kaynakların çok daha uygun maliyetle gelebileceğini biliyoruz. Türk Eximbank olarak hiçbir dönemde yurt dışı kaynak bulmakta problem yaşamadık. Ama maliyetlerin aşağı gelmesi önemli" ifadelerini kullandı.